Program papieskiej wizyty na Cyprze

W Watykanie ogłoszono program papieskiej podróży na Cypr. Odbędzie się ona w dniach od 4 do 6 czerwca i będzie miała wyraźnie ekumeniczny charakter.

Już w pierwszym dniu pobytu Benedykt XVI weźmie udział w międzywyznaniowym nabożeństwie na terenach archeologicznych w Pafos, naznaczonych między innymi obecnością św. Pawła. W drugim dniu wizyty Papież zostanie przyjęty przez zwierzchnika tamtejszej Cerkwi prawosławnej abp. Chryzostoma II, z którym dwukrotnie spożyje również obiad.

Kilkakrotnie Benedykt XVI spotka się z niewielką wspólnotą katolicką Cypru. W drugim dniu wizyty odwiedzi parafię łacińską w Nikozji, a tuż przed odlotem do Rzymu złoży wizytę w katedrze obrządku maronickiego.

Doniosłym wydarzeniem cypryjskiej podróży będzie ogłoszenie, w jej ostatnim dniu, w niedzielę 6 czerwca Instrumentum laboris na Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Odbędzie się on w październiku w Watykanie. W Nikozji Ojciec Święty spotka się m.in. z Radą Specjalną Synodu Biskupów, która przygotowywała ten dokument.

W programie papieskiej podróży nie zabrakło też spotkań ze światem polityki. Odbędą się one drugiego dnia wizyty. Benedykt XVI zostanie przyjęty przez prezydenta, a następnie wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz publicznych i korpusu dyplomatycznego.

PROGRAM PIELGRZYMKI:

Piątek, 4 czerwca 2010

09.30 – Benedykt XVI odlatuje z lotniska Fiumicino do Pafos

PAFOS

14.00 – przylot na lotnisko międzynarodowe w Pafos i oficjalne powitanie na lotnisku
15.30 – nabożeństwo ekumeniczne w strefie archeologicznej z ruinami kościoła „Agia Kiriaki Chrysopolitisa”

Sobota, 5 czerwca 2010

NIKOZJA

09.15 - wizyta kurtuazyjna u prezydenta kraju
09.45 - spotkanie z przedstawicielami władz cywilnych i korpusu dyplomatycznego
10.45 - spotkanie ze wspólnotą katolicką na boisku sportowym szkoły podstawowej pw. św. Marona, prowadzonej przez katolicki Kościół maronicki
12.15 - wizyta kurtuazyjna u zwierzchnika prawosławnego Kościoła Cypru, abp. Chryzostoma II w jego siedzibie
13.30 – obiad u abp. Chryzostoma II
17.30 – Msza św. w stołecznym kościele parafialnym Świętego Krzyża z udziałem księży, osób zakonnych, diakonów, katechetów i członków ruchów kościelnych z całego Cypru

Niedziela, 6 czerwca 2010

09.30 – Msza św. w stołecznym Pałacu Sportu „Eleftheria”, papież ogłosi oficjalnie instrumentum laboris Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, modlitwa Anioł Pański
13.00 - obiad w nuncjaturze apostolskiej z biskupami z Rady Specjalnej dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów i abp. Chryzostomem
16.00 – pożegnanie w nuncjaturze apostolskiej
16.30 – spotkanie z miejscową wspólnotą wiernych w stołecznej katedrze maronickiej

LARNAKA

17.45 – ceremonia pożegnania na międzynarodowym lotnisku
18.15 – odlot do Rzymu

RZYM

20.45 – przylot na lotnisko Ciampino.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.