Wisła: Ekumeniczna modlitwa za ofiary katastrofy

Ekumeniczne nabożeństwo żałobne odbyło się 11 kwietnia, w kaplicy pw. Jadwigi Śląskiej przy Zameczku Prezydenckim na Zadnim Groniu w Wiśle-Czarnem. Udział w modlitwie wzięli ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy i zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Paweł Anweiler. Uczestnicy nabożeństwa modlili się za ofiary katastrofy lotniczej, do której doszło 10 kwietnia w Smoleńsku.

Oprócz pary prezydenckiej i wielu najważniejszych osób w państwie w katastrofie smoleńskiej zginęło wielu duchownych katolickich, prawosławnych i luterańskich, w tym także pełniący obowiązki ewangelickiego biskupa wojskowego ks. płk. Adam Pilch, który urodził się w Wiśle.

W drewnianej kaplicy zebrali się na niedzielnej liturgii żałobnej głównie mieszkańcy Wisły. Wśród nich był m.in. skoczek Adam Małysz, prezes polskiego związku narciarskiego - Apoloniusz Tajner i burmistrz Wisły Andrzej Molin oraz parlamentarzyści.

Duchowni luterańscy i katoliccy na czele ze swymi biskupami rozpoczęli modlitwę od słów pieśni Jana Kochanowskiego, „Kto się w opiekę”.

„Nasze serca krwawią. Przeżywamy trudne i ciężkie chwile. Szukamy wsparcia. Gdzież mamy go szukać jak nie pod Krzyżem Chrystusa?” – mówił ewangelicki duchowny w Wisły ks. Adam Glajcar.

Bp Anweiler podkreślił, że ból nad śmiercią drugiego człowieka jest przywilejem danym przez Boga. „Śmierć prezydenta państwa, jego małżonki, osób odpowiedzialnych za żywotne działy funkcjonowania RP, duchowieństwa z różnych Kościołów oraz tego, który tutaj w Wiśle ujrzał światło dzienne, i wielu dotkniętych zbrodnią katyńską - to rzeczywiście narodowa tragedia. Tragedia, z którą nie wiemy jak się zmierzyć, jak wziąć się w ramiona z nią, aby w rezultacie człowiek mógł z niej wyjść wyciszony i choć obolały z nową wizją życia” – mówił wzruszony hierarcha.

Bp Rakoczy zwrócił uwagę, że choć dziś przepełnia wszystkich smutek, ludzie wierzący powinni pamiętać o nadziei, jaką przynosi Zmartwychwstały Chrystus. „Widzę po reakcjach, że coraz więcej osób przeżywa tę straszną tragedię w duchu wiary. Ta ofiara przynosi owoc” – dodawał biskup.

W modlitwie wiernych wspominano m.in. prezydenta Kaczyńskiego i jego małżonkę oraz wiślanina ks. Pilcha. Ekumeniczną modlitwę zakończyło wspólne odmówienie „Ojcze nasz” oraz błogosławieństwo biskupów.

12 grudnia ubiegłego roku śp. Maria Kaczyńska przekazała tabernakulum dla kaplicy w rezydencji Prezydenta RP. Bogato zdobiona szafka do przechowywania Najświętszego Sakramentu – dar pary prezydenckiej – poświęcili wówczas bp Rakoczy i prezydencki kapelan ks. Roman Indrzejczyk, który również zginął w sobotniej katastrofie.

Było to pierwsze tabernakulum w zbudowanej w 1909 z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga drewnianej kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej.

Kaplica znajduje się na stokach Zadniego Gronia w Wiśle-Czarnem, na terenie zamku prezydenta RP – Narodowego Zespołu Zabytkowego. W marcu 2005 kaplicę poświęcili zmarły tragicznie w sobotniej katastrofie biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski, bp Rakoczy oraz bp Anweiler.

Ostatni raz prezydent Kaczyński, przebywał w wiślańskim Zameczku w lutym br., gdy podejmował uroczystym śniadaniem srebrnego medalistę igrzysk w Vancouver, Adama Małysza.O. Leonard Załoga, pasjonista, proboszcz parafii pw. św. Pawła od Krzyża w Wiśle Nowej Osadzie, który często odprawiał liturgię w kaplicy prezydenckiej, bardzo ciepło wspomina śp. Marię Kaczyńską.

«« | « | 1 | » | »»