Hiszpania: próba wywłaszczenia Kościoła

„Własności Kościoła są niepodważalne” – powiedział rzecznik Episkopatu Hiszpanii ks. José María Gil Tamayo. W ten sposób skomentował zapowiedź rządu o planowanym „wywłaszczeniu” Kościoła i pozbawieniu go m.in. szeregu świątyń.

Listę dóbr kościelnych, które mają trafić w ręce publiczne przygotowuje tzw. komisja ekspertów. Jej członkiem była obecna wicepremier Carmen Calvo. Komisja w 20 stronicowym dokumencie już stwierdziła, że słynna katedra w Kordobie nie należy do Kościoła. Podobnie jest z katedrą w Saragossie.

„Do 1998 r. nie było możliwości zarejestrowania świątyń. Kościół znajdował się w sytuacji dyskryminacji” – powiedział Gil Tamayo. Nikt nigdy nie miał wątpliwości, że katedra-meczet w Kordobie, słynna Giralda w Sewilli czy 30 katedr były własnością Kościoła. „Czego nie możemy wymagać od minionych wieków to akt notarialnych” – podkreślił rzecznik Episkopatu. Jego zdaniem nie można podważać znaczenia chrześcijańskiej wspólnoty w Hiszpanii. „Kościół jest obecny na tych ziemiach dwa tysiące lat. Używał (tych obiektów) stale i posiada je od wieków. Własności Kościoła są pokojowe i niepodważalne” – stwierdził ks. Gil Tamayo.

Pierwsze wnioski tzw. komisji ekspertów spotkały się z krytyką historyków i prawników. Z kolei kapituła katedralna przypomniała, że po zdobyciu Kordoby w 1236 r. król Ferdynand III zamienił meczet w katedrę i powierzył Kościołowi, który do dzisiaj się o nią troszczy. Andaluzyjscy socjaliści oraz rządzący w Kordobie komuniści od lat próbują przejąć katedrę, która przynosi miastu duże zyski. Obserwatorzy zwracają uwagę, na rewizjonistyczną politykę obecnego rządu w Hiszpanii. Ponadto medialne fajerwerki jak np. przejęcie własności Kościoła czy ekshumacja gen. Franco odciągają uwagę od realnych problemów kraju jak choćby wysokie bezrobocie i spowolnienie rozwoju ekonomicznego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Sponsorowane

    Www.CzesciAuto24.PL