Luterańska biskup podała się do dymisji

Biskup Północnołabskiego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Maria Jepsen podała się w piątek do dymisji w związku ze skandalem, dotyczącym molestowania seksualnego młodych ludzi przez jednego z pastorów.

W krótkim oświadczeniu Jepsen wskazała, że nie może dalej sprawować godności biskupiej w sytuacji, gdy podawana jest w wątpliwość jej wiarygodność.

Agencja dpa odnotowuje, w ostatnich dniach Jepsen była coraz ostrzej krytykowana przez media, oskarżające ją, że już w 1999 roku otrzymała sygnał, iż pastor z Ahrensburga koło Hamburga dopuszczał się w latach 80. molestowania młodych chłopców i dziewcząt. Jepsen twierdziła natomiast, że dowiedziała się o tych zarzutach dopiero w tym roku.

W piątek gazeta "Hamburger Abendblatt" opublikowała złożone pod przysięgą oświadczenie kobiety, która twierdzi, że w 1999 roku informowała Jepsen o zarzutach wobec pastora.

Ów pastor został w 1999 roku przeniesiony w inne miejsce, a w 2000 roku przeszedł w stan spoczynku. Jepsen twierdzi, że informowano ją wtedy jedynie o romansie pastora. "Słowo molestowanie w ogóle nie padło; gdyby padło, byłabym zaniepokojona" - powiedziała w jednym z wywiadów prasowych.

Od marca 2010 roku zarzuty wobec byłego już pastora bada sąd kościelny. Sprawę przekazano też prokuraturze, która jednak uznała, że czyny karalne, zarzucane pastorowi, uległy przedawnieniu.

Biskupem Hamburga Jepsen została w 1992 roku; była pierwszą na świecie kobietą, która dostąpiła tej godności w Kościele luterańskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama