Święto Proroka Eliasza

Prawosławni obchodzą w poniedziałek Święto Proroka Eliasza, jednego z najważniejszych w Cerkwi. Zgodnie z tradycją wierni modlą się do niego o deszcz w czasie suszy, a gdy deszczu nie brakuje - o szczęśliwe zakończenie żniw.

Okolicznościowe nabożeństwa z okazji święta proroka odprawiono m.in. w Białymstoku, Siemiatyczach, Czeremsze i Dubinach. Województwo podlaskie jest centrum polskiego prawosławia.

W białostockiej cerkwi pod wezwaniem Proroka Eliasza obchodom przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub, w asyście biskupa supraskiego Grzegorza. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa przewodniczył uroczystościom w miejscowości Podbiele k. Bielska Podlaskiego.

Prorok Eliasz żył w I połowie IX wieku p.n.e. Jest jedną z ważnych postaci Starego Testamentu. Czczony jest zarówno przez żydów i chrześcijan, jak i muzułmanów. Imię Eliasz pochodzi z języka hebrajskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza: Jahwe jest Bogiem.

Według przekazów, Eliasz występował przeciwko królowi Achabowi i jego żonie Jezabel, szerzących w Izraelu kult wschodnich bogów Baala i Asztarte. Piętnował upadek obyczajów, utratę wiary, głosił nadejście czasów Mesjasza. Eliasz przepowiedział Achabowi, że za jego nieprawość przez kilka lat na jego ziemi nie spadnie ani kropla deszczu.

Po trzech i pół roku posuchy, gdy lud cierpiał głód, prorok ponownie przybył do Achaba. Powiedział wówczas władcy, iż klęski spowodowane są tym, że ludzie zapomnieli o prawdziwym Bogu. Wezwał Izraelitów do złożenia ofiary bożkowi Baalowi i Bogu na górze Karmel, by zobaczyć, która ofiara zostanie przyjęta. Wtedy Bóg wysłuchał żarliwych modlitw Eliasza, zesłał deszcz, a ludzie zostali nawróceni.

Odwołując się do tego wydarzenia, wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy.

Prawosławni z Podlasia wierzą, że prorok karze tych, którzy nie przestrzegają dni świętych. Tradycja mówi, że w zabudowania ludzi łamiących ten zakaz może uderzyć nagle piorun. Dlatego w Święto Proroka Eliasza, które zawsze przypada 2 sierpnia, wyznawcy prawosławia starają się powstrzymać od pracy.

Liczbę prawosławnych w Polsce hierarchowie Cerkwi oceniają na 550-600 tysięcy osób. Połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama