Patriarcha Konstantynopola przyjedzie do Polski

16 sierpnia do Polski przyjedzie patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I. W czasie pięciodniowego pobytu odwiedzi m.in. Warszawę i Lublin. Na Św. Górze Grabarce weźmie udział w obchodach Przemienienia Pańskiego i 300. rocznicy pierwszego cudu w tym miejscu.

W Lublinie hierarcha odbierze tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako wyraz uznania "dla niezwykle aktywnego przywódcy duchowego", kontynuatora ekumenicznego dzieła wielkich patriarchów Konstantynopola, "orędownika pokoju i pojednania, wolności religijnej, praw i godności człowieka oraz troski o zachowanie środowiska naturalnego".

Głównym punktem jego pobytu w Polsce będą jednak dwudniowe uroczystości (18-19 sierpnia) w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie). Po obchodach religijnych, Bartłomiej I poświęci tam także najnowszą, zakończoną inwestycję - dom pielgrzyma.

Grabarka ma takie znaczenie dla prawosławnych w Polsce, jak Częstochowa dla katolików. Z tym miejscem wiąże się kult ikony Spasa Izbawnika (w jęz. starosłowiańskim - Chrystusa Zbawiciela). W XIII wieku mnisi z Mielnika przenieśli ją w okolicę dzisiejszej Świętej Góry, by uchronić przed niebezpieczeństwem w czasie najazdów tatarskich.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Po cudownych uzdrowieniach, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Z tymi wydarzeniami wiążą się obchody 300-lecia pierwszego cudu na Grabarce.

«« | « | 1 | » | »»