Około 15 tys. młodych ludzi z Europy, ale również m.in. z Hongkongu, Japonii, Libanu czy z Korei weźmie udział w organizowanym przez wspólnotę Taizé 42. Europejskim Spotkaniu Młodych (ESM), które 28 grudnia rozpocznie się we Wrocławiu. Potrwa do 1 stycznia.
W piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu przeor wspólnoty Taizé, brat Alois podkreślił, że niezwykle się cieszy, że spotkanie piąty raz odbędzie się w Polsce, gdzie współpraca z diecezją wrocławską i miastem Wrocławiem układa się znakomicie.
"Dla nas jest to pielgrzymka zaufania. Tematem tegorocznego spotkania jest hasło +Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni+. Wiara w Chrystusa daje nam nie tylko pewność, ale też odwagę, aby wyruszyć w drogę. To najpierw pielgrzymka wewnętrzna, by odrzucić strach i wkroczyć na drogę zaufania Bogu. Jest on z nami także wtedy, gdy nasze lęki się powiększają" - powiedział brat Alois.
Podkreślił, że "Bóg jest z nami także teraz, gdy szukamy na nowo, jak budować Europę".
Dodał, że wspólnota jest szczególnie wdzięczna polskim organizatorom za to, że wszyscy młodzi będą gościć i mieszkać bezpośrednio u rodzin w parafiach Wrocławia i okolic miasta.
"To jest prawdziwy znak ewangeliczny, który nas łączy, ludzi z różnych krajów, a nawet z różnych kontynentów. To są małe znaki powszechności Kościoła, a to, że wszyscy są goszczeni przez rodziny, przez mieszkańców, to znak, że Kościół jest żywy. I to jest znak jedności" - powiedział brat Alois.
Zaznaczył, że spotkanie młodych jest "przeżywaniem jedności w Chrystusie".
"Napięcia, podziały w naszych społeczeństwach, także w Kościele, są coraz większe w naszych czasach. Pielgrzymka ma być znakiem jedności i radości" - podsumował brat Alois.
"Zawsze w drodze, nigdy niewykorzenieni" to hasło organizowanego przez wspólnotę Taizé, 42. Europejskiego Spotkania Młodych (ESM), które w sobotę 28 grudnia rozpocznie się we Wrocławiu. Do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie około 15 tys. młodych ludzi z Europy, ale również m.in. z Hongkongu, Japonii, Libanu, Indii czy z Korei.
Największe grupy będą stanowić Polacy - około 5,5 tys. pielgrzymów, Ukraińcy - 1,5 tys. i Niemcy - 1,1 tys. osób. Przyjedzie również kilkuset Chorwatów, Francuzów, Włochów i Hiszpanów. Udział w spotkaniu zgłosiły także kilkunastoosobowe grupy z Hongkongu, Japonii i z Korei.
Uczestnicy ESM znajdą noclegi w ponad stu parafiach archidiecezji wrocławskiej i w domach mieszkańców Wrocławia i okolic.
Główny elementem programu ESM są wspólne modlitwy. Odbywać się one będą jednocześnie w Hali Stulecia i w kościołach w centrum miasta. Mieszkańcy Wrocławia mogą brać udział w całym programie spotkania bez kart wstępu. Na modlitwę są zaproszeni przede wszystkim do Hali Stulecia.
Oprócz tego uczestnicy ESM wezmą udział w spotkaniach. Ich tematykę podzielono na cztery działy: "Duchowość", "Kościół", "Solidarność/Społeczeństwo" oraz "Sztuka i wiara".
W organizacji ESM weźmie udział tysiąc wolontariuszy. Dla uczestników spotkania przygotowano 45 tys. porcji ciepłego posiłku, 5,5 ton pieczywa czy kilkadziesiąt tysięcy sztuk owoców.
Bracia z Taizé, kilkukrotnie organizowali Europejskie Spotkania Młodych w Polsce. W 1989 i 1995 r. gospodarzem wydarzenia był Wrocław, w 1999 r. - Warszawa, a w 2009 r. - Poznań.
Pomysł organizowania pod koniec roku w jednym z miast Europy dużego międzynarodowego spotkania wyszedł od założyciela wspólnoty z Taizé, brata Rogera. Coroczne wydarzenie ma przybliżać do siebie młodych Europejczyków przez wspólne modlitwy, spotkania dyskusyjne w małych grupach, a także warsztaty poświęcone kwestiom religijnym, kulturalnym i społecznym.
Impreza stanowi też okazję do poznania realiów życia chrześcijan w różnych częściach Starego Kontynentu i świata, a także do wspólnej modlitwy o pokój.
ESM we Wrocławiu zakończą się 1 stycznia.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.