Prawosławne uroczystości w Supraślu

Tysiące wiernych wzięły udział w dwudniowych uroczystościach ku czci Ikony Matki Boskiej w męskim klasztorze w Supraślu k. Białegostoku. To jedna z głównych uroczystości w tym klasztorze, jednym z ważniejszych miejsc dla prawosławnych w Polsce.

Już w poniedziałek przybyły na nie liczne pielgrzymki z różnych miast i miasteczek regionu, m.in. z Białegostoku, Hajnówki czy Gródka. Obchody święta zakończyła wtorkowa główna liturgia, której przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych prawosławnych arcybiskupów i biskupów.

Uroczystości odbywały się w głównej monasterskiej świątyni, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Przez wiele lat była ona odbudowywana, obecnie trwa wykańczanie jej wnętrza. W krypcie tej cerkwi został pochowany arcybiskup Miron Chodakowski, zwierzchnik prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w kwietniowej katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada zawsze 10 sierpnia i jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze.

Ikona czczona niegdyś w Supraślu pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Ikonę ofiarował współfundator klasztoru, biskup smoleński Józef Sołtan. Była bogato pozłacana i zdobiona drogimi kamieniami. Przez stulecia czcili ją zarówno prawosławni, jak i katolicy.

W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła. Znajdująca się obecnie w Supraślu jest kopią wykonaną przed ponad stu laty, z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej, bo też tak często klasztor jest nazywany.

Hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują liczbę wiernych na 550-600 tys. w całym kraju. Połowa z nich mieszka w województwie podlaskim. 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama