Coraz więcej profanacji

„W Europie wrasta liczba profanacji. Ostatnie akty wymierzone w posągi Matki Boskiej we francuskich kościołach pokazują, w jakim stopniu gesty te są wynikiem barbarzyńskiej nienawiści. Wzywają do reakcji. Katolicy nie mogą już milczeć" - pisze kard. Robert Sarah

We Francji wzrasta liczba antyreligijnych prowokacji oraz ataków na tle rasowym i wyznaniowym. Wg. danych francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, tylko w 2018 r. odnotowano tam 1704 antyreligijnych aktów, w tym 1063 uderzających w chrześcijaństwo, 541 antysemickich oraz 100 antymuzułmańskich - przypomina portal lifesitenews.com

Ostatnia fala profanacji miała miejsce w czwartek 9 stycznia rano w południowo-zachodniej Francji, gdzie doszło do zniszczenia co najmniej pięciu posągów Matki Boskiej.

Trzy z tych aktów agresji miały miejsce między 9:30 a 10:15 rano, w kościołach parafii Chrystusa Zbawiciela w Pau, w diecezji Bayonne.

Zniszczone zostały figury w kościołach św. Marcina, św. Jakuba i Naszej Pani. Również tego samego dnia, inna figura Matki Bożej, została uszkodzona w kościele św. Juliana.

Tego samego dnia w godzinach wieczornych trzy kolejne posągi Matki Boskiej zostały zniszczone w kościołach parafialnych pobliskich wiosek Denguin, Artix i Mourenx. Wszystkie w regionie Béarn u podnóża Pirenejów.

W Artix znaleziono posąg rozbity na podłodze. W wyniku upadku posągu uszkodzeniu uległ też ołtarz. W kościele św. Pawła w Mourenx rozbita została figura Maryi, odnowiona przez parafian 10 lat wcześniej, gdyż poprzednia również została zdewastowana.

Sposób dokonywania zniszczeń wskazuje, że odpowiada za nie prawdopodobnie ta sama osoba lub grupa osób, działająca z tą samą intencją, zauważa Olivier Drapé, rzecznik ds. komunikacji diecezji Bayonne, Lescar i Oloron.

W związku z wydarzeniami dotychczas ujęta została na przesłuchania jedna osoba. W ocenie parafian sprawców musiało być jednak więcej, aby przewrócić figurę.

W Pau, dziś o 19.00 w kościele Naszej Pani, celebrowana będzie Msza św. ramach zadośćuczynienia za akty profanacji popełnione przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi.

Do aktów wandalizmu na tle religijnym, jakie mają miejsce w Europie, w ostatnim czasie zwłaszcza we Francji, odniósł się kard. Robert Sarah. W piątek 10 stycznia napisał na tweeterze:

„W Europie wrasta liczba profanacji. Ostatnie akty wymierzone w posągi Matki Boskiej we francuskich kościołach pokazują, w jakim stopniu gesty te są wynikiem barbarzyńskiej nienawiści. Wzywają do reakcji. Katolicy nie mogą już milczeć. + RS”

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama