Francja: Rząd naruszył wolność kultu

Rzecznik tamtejszego episkopatu chce rozgraniczenia kompetencji państwa i Kościoła.

Francuski rząd dopuścił się poważnego i niezgodnego z prawem naruszenia wolności kultu – orzekła Rada Stanu, czyli najwyższa instancja jurysdykcji administracyjnej w kraju, odnosząc się do absolutnego zakazu zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Rząd ma 8 dni na uchylenie tego zakazu.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu rzecznik prasowy francuskiego episkopatu, biskupi z zadowoleniem przyjmują to orzeczenie. Potwierdza ono bowiem to, co już wcześniej wielokrotnie mówił episkopat, że Kościół jest w stanie zapewnić takie sprawowanie liturgii, aby spełnione zostały wymogi sanitarne. Mówi ks. Thierry Magnin.

Rzecznik episkopatu: rozgraniczyć kompetencje państwa i Kościoła

„Ważne jest, aby dobrze zostały określone kompetencje państwa w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego, czyli na przykład, że państwo ma prawo nam powiedzieć, że kościoły mogą być zapełnione do jednej trzeciej, że trzeba zachować taką a nie inną odległość między ludźmi. Uznajemy, że państwo ma prawo dyktować takie reguły – podkreślił w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni rzecznik episkopatu Francji. - Natomiast uważamy, że sposób dostosowania liturgii do tych reguł należy już do naszej kompetencji, z uwzględnieniem oczywiście wszystkich wymogów.“

«« | « | 1 | » | »»
 • KRM
  19.05.2020 20:31
  Czy w Polsce ktokolwiek ośmieli się zadać oficjalnie pytanie o to czy rząd naruszył w 2020 r. wolność kultu?

  Czy KEP upomni się o prawo Kościoła do samodzielnego decydowania o tym w jaki sposób ma być realizowana konstytucyjna zasada wolności uzewnętrzniania religii - niezależnie od tego czy akurat objawił się taki lub inny wirus, bateria, grzyb, pierwotniak lub inne dziadostwo?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.