Nowa rola w Chorzowie

Kilkaset młodych osób weźmie udział w rozpoczynającym się w piątek wieczorem w Chorzowie corocznym Ogólnopolskim Zjeździe Młodzieży Ewangelickiej. Hasłem ich 42. spotkania będą słowa "Nowa rola".

Przez trzy dni uczestnicy zjazdu będą słuchać wykładów i dyskutować o tematach istotnych dla młodego pokolenia. Tegorocznym tematem przewodnim rozmów będą role kobiet i mężczyzn - z naciskiem na tych drugich - we współczesnym Kościele i współczesnym świecie.

Jak poinformowała PAP Bożena Giemza ze współorganizującego Zjazd Centrum Misji i Ewangelizacji tegoroczne spotkanie młodzieży ewangelickiej rozpocznie się w piątek modlitwą i koncertem w chorzowskim kościele im. ks. dr. Marcina Lutra.

W sobotę dzień wykładów i warsztatów dla zarejestrowanych uczestników w liceum im. J. Słowackiego otworzy spotkanie z biskupem katowickim Tadeuszem Szurmanem. Potem młodzi ludzie będą słuchać seminariów o kontaktach z duchownymi, o działalności ewangelizacyjnej w okresie wchodzenia w dorosłość, o wartości pracy i o wadze związków.

Część warsztatów poświęconych postrzeganiu ról własnej i drugiej płci będzie przeznaczona tylko dla dziewczyn lub tylko dla chłopców. Razem już młodzi ludzie podyskutują również o swoich pomysłach inicjatyw, a także o postrzeganiu pokory i służby oraz o stosowaniu tych postaw w życiu.

"Zjazd jest przykładem na to, że młodzieży zaangażowanej bądź też chętnej, by się zaangażować, jest sporo. Co roku prawie tysiąc młodych Polaków ma ochotę przejechać prawie całą Polskę, by spotkać się ze sobą i otwarcie rozmawiać o sprawach wiary" - oceniła Katarzyna Wesner-Macura z Centrum.

Imprezami towarzyszącymi zjazdu będą m.in. turniej parafialnych drużyn w 6-osobową piłkę nożną, warsztaty dotyczące gier planszowych, rękodzieła biżuterii, kosmetyków i śpiewu w technice beatbox, zabawy plenerowe, a także koncerty zespołów Elohim, Anastasis i CME. Zjazd zakończy niedzielne otwarte nabożeństwo.

W Polsce do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli luterańskiego, należy ok. 75 tys. osób, z czego około 40 tys. mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Tegoroczny zjazd młodzieży - prócz Centrum Misji i Ewangelizacji tego Kościoła - współorganizują Parafia w Chorzowie i Synodalna Komisja ds. Młodzieży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

«« | « | 1 | » | »»