Kościół anglikański zmaga się z... plagą nietoperzy

W Lambeth Palace, rezydencji abp. Canterbury, zwołano pierwsze w historii spotkanie ekspertów, którzy zastanawiali się, co zrobić z nietoperzami gnieżdżącymi się w co trzecim anglikańskim kościele - donosi "Sunday Telegraph".

Celem spotkania jest wypracowanie ogólnokrajowej strategii.

Te nocne zwierzęta chętnie zamieszkujące kościelne wieże i dzwonnice nie są niczym nowym, ale ostatnio zaobserwowano, iż coraz częściej wprowadzają się do wnętrz kościołów.

Powodem jest to, że kurczy się ich naturalne środowisko. Coraz mniej mają dzikich, zadrzewionych terenów. Nietoperze wyrugowano też ze stodół, których przebudowa na pomieszczenia mieszkalne jest w Wielkiej Brytanii ostatnio modna.

Nietoperze najbardziej dają się we znaki kościołom wiejskim, gdzie zgromadzenia wiernych są mniejsze i ludzie mniej je niepokoją. Wielu parafii nie stać na naprawianie szkód wywoływanych przez nietoperze, które od 1982 r. są gatunkiem prawnie chronionym.

Według Anne Sloman z komisji ds. budynków kościelnych nietoperze zamieszkują 6,4 tys. kościołów parafialnych w Anglii. Usuwanie szkód, które wyrządzają kościelnym zabytkom oceniane jest na setki tysięcy funtów.

Wśród kościołów zagrożonych dewastacją przez nietoperze wymienia się m.in. XIII-wieczny kościół św. Andrzeja we wsi Holme Hale w hrabstwie Norfolk i inny kościół z XI w. w tym samym hrabstwie pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Toftrees.

Potencjalnym rozwiązaniem jest oddanie nietoperzem dzwonnic w nadziei, że skłoni je to do wyprowadzenia się z wnętrz kościołów.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.