Policja przerwała nabożeństwo w polskim kościele w Londynie. "Przekroczyła brutalnie swoje kompetencje"

Podczas nabożeństwa wielkopiątkowego, które odbyło się w piątek wieczorem w polskim kościele Chrystusa Króla w Balham w południowym Londynie, wkroczyła policja, przerywając liturgię - podał portal Wielka Brytania Online. - Uważamy, że policja przekroczyła brutalnie swoje kompetencje, wydając swój nakaz bez odpowiedniego na to powodu, gdyż wszystkie wymogi rządowe zostały dotrzymane - oświadczyła parafia.

Jeden z przybyłych na miejsce policjantów oznajmił zgromadzonym wiernym, że zostały złamane restrykcje epidemiczne i nakazał opuścić kościół pod groźbą grzywny.

Na zamieszczonym przez Wielka Brytania Online nagraniu wideo widać, jak wikary parafii Chrystusa Króla podchodzi do mikrofonu i informuje zgromadzonych, że ktoś zadzwonił ze skargą na policję. Wikary prosi również policjantów o wyjaśnienie, dlaczego przerywają nabożeństwo pomimo przestrzegania zasad, które obowiązują w Wielkiej Brytanii w miejscach kultu. Policjant podchodzi do ambony i wyjaśnia, że nie wolno gromadzić się wewnątrz w takiej liczbie i że wierni muszą opuścić kościół, a jeśli tego nie zrobią, zostanie na każdego, kto zostanie w kościele, nałożona kara grzywny w wysokości 200 funtów.

Następnie widać jak wikary - ks. Aleksander Dasik - tłumaczy coś proboszczowi parafii ks. prałatowi Władysławowi Wyszowadzkiemu, po czym proboszcz informuje wiernych, żeby opuścili kościół. Księża rozmawiają również między sobą o tym, że będą składać zażalenie na decyzję patrolu policji.

Andrzej Fryzicki Polish RC Church raided in Balham by Met

Parafia opublikowała na swej stronie internetowej oświadczenie w sprawie zejścia.

- Uważamy, że policja przekroczyła brutalnie swoje kompetencje, wydając swój nakaz bez odpowiedniego na to powodu, gdyż wszystkie wymogi rządowe zostały dotrzymane - stwierdzili polscy duchowni.

- Uważamy, że urzędnicy policji municypalnej zostali źle poinformowani odnośnie aktualnych wytycznych wobec miejsc kultu, twierdząc, że powodem ich interwencji jest nadal obowiązujący w Londynie zakaz publicznych celebracji w miejscach kultu, ze względu na wprowadzony od 4 stycznia 2021 r. lockdown. (...) Ostatnie wytyczne rządowe z dnia 26 marca 2021 oraz Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, dotyczące przeżywania Wielkiego Tygodnia, jednoznacznie pozwalają – z dotrzymaniem wszystkich zasad sanitarnych – na celebracje w miejscach kultu z udziałem wiernych - dodali księża, zamieszczając odnośniki do obowiązujących w Anglii regulacji państwowych i kościelnych.

- Ubolewamy nad tym, że prawa wiernych zostały pokrzywdzone w tak ważnym Dniu dla każdego wierzącego, a nasz kult – sprofanowany. Poinformowaliśmy o tym incydencie przełożonych Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Poprosiliśmy władze policji o wyjaśnienie zaistniałego zdarzenia i czekamy na ich odpowiedź - głosi oświadczenie.

Księża podali także link do internetowego formularza służącego składaniu skarg na działania policji.

Poinformowali,że wszystkie zaplanowane obrzędy poświęcenia pokarmów wielkanocnych, Wigilii Paschalnej, Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocy odbędą się, według podanego porządku. - Prosimy wszystkich o przestrzeganie aktualnych wymogów sanitarnych w Kościele i przestrzeni życia społecznego oraz o modlitwę, aby podobne sytuacje nie powtórzyły się - zaapelowali duchowni.

«« | « | 1 | » | »»