W bazylice Mariackiej w Gdańsku odbyły się uroczyste, ekumeniczne nieszpory dziękczynne z okazji powrotu do świątyni Ołtarza Trójcy Świętej Bractwa Świętego Jerzego. Gotycki ołtarz „Pietas Domini" z 1435 r. po 78 latach wrócił do bazyliki Mariackiej już w 2020 roku, ale świętowanie tego wydarzenia uniemożliwiła wówczas pandemia. Dziękczynnej liturgii sprawowanej w językach polskim i niemieckim przewodniczyli dziś metropolita gdański abp Tadeusz Wojda oraz ewangelicki biskup Christian Stäblein.
W modlitwie uczestniczyli m.in. konsul generalna Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Metropolita gdański podjął refleksję na fragmentem Listu Św. Pawła do Rzymian, w którym Apostoł Narodów wyjaśnia Boży plan zbawienia, akcentując miłość i dobroć. - Św. Paweł dziękując Bogu, że okazuje wszystkim swoją miłość miłosierną, nacechowaną pragnieniem zbawienia, wskazuje na trzy wielkie atrybuty Boga: „głębokość bogactwa”, „mądrość” i „wiedzę” - zaznaczył abp Wojda.
Duchowny wyjaśnił, że „głębokość bogactwa” jest odpowiednikiem pełni, która jest tylko w Bogu i oznacza hojność darów udzielanych przez Niego. „Mądrość” wskazuje na źródło poznania i wiedzy, jaka jest w Bogu. Natomiast „wiedza” oznacza, że Bóg poznaje i zna wszystko, a zarazem sam daje się poznać.
- Cały nasz wysiłek jest dzisiaj skierowany na poznanie Jezusa Chrystusa, Syna Bożego. Aby poznać Jezusa, trzeba nawiązać z Nim kontakt, zgłębiać Jego Słowo w Ewangelii, przyjmować Jego wskazania - podkreślił hierarcha. Zwrócił jednocześnie uwagę, że sprawowane nabożeństwo ekumeniczne nie jest niczym innym, jak wspólnym zbliżaniem się do Jezusa Chrystusa, a przez Niego do samego Boga, aby w ostateczności osiągnąć zbawienie.
Z kolei ewangelicki biskup Christian Stäblein wyraził wdzięczność za możliwość świętowania przybycia ołtarza do Gdańska po okresie pandemii. W swoim rozważaniu nawiązał m. in. do toczącej się na Ukrainie wojny. - Tylko 1100 km stąd w Kijowie, także we Lwowie, ale przede wszystkim na wschodzie Ukrainy, w Donbasie trwa straszna wojna. Naród ukraiński oczekuje naszego wsparcia i na nie zasługuje. Od 24 lutego Europa nie jest już tą samą Europą" – powiedział biskup Stäblein.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Cappella Gedanensis, która wykonała utwory kompozytorów związanych z gdańskim kościołem Mariackim - Andreasa Hakenbergera, Maximiliana Dietricha Freislicha i Fransiscusa de Rivulo.
Gotycki ołtarz „Pietas Domini" z 1435 r. po 78 latach wrócił do bazyliki Mariackiej już w 2020 roku. Dzieło było przez wiele lat uznawane za zaginione, podzielone na fragmenty znajdowało się w Berlinie. Niemieccy ewangelicy przekazali je do macierzystej świątyni. Pierwotnie uroczystość powitania unikatowego dzieła sztuki zaplanowana była na 4 kwietnia 2020 r., jednak plany pokrzyżowała pandemia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.