Taize w Moskwie

W dniach 20-25 kwietnia przeor Wspólnoty z Taizé, br. Alois wraz z kilkoma braćmi i około 200 młodymi przebywać będą w Moskwie. Na zaproszenie patriarchy Cyryla I wezmą udział w prawosławnych uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak wyjaśnia br. Alois, decyzja, by opuścić Taizé w okresie, gdy przybywa tam szczególnie dużo osób nie była łatwa. Jeśli jednak poszukuje się jedności chrześcijan nie można nie odpowiedzieć na zaproszenie przyjaciół prawosławnych, by wraz z nimi obchodzić Wielki Tydzień – najpiękniejsze święto liturgiczne. W Moskwie będą wraz z młodymi przeżywali Triduum Sacrum w poszczególnych parafiach.

Poza celebracjami liturgicznymi przewidziano warsztaty o ikonach, prawosławnym śpiewie liturgicznym a także poświęcone innym tematom. W Niedzielę Wielkanocną bracia z Taizé wezmą udział w nieszporach sprawowanych pod przewodnictwem patriarchy Cyryla I.

Obok pielgrzymki po kościołach przewidziano także modlitwę na dawnym poligonie w Butowie pod Moskwą, gdzie w latach trzydziestych rozstrzelano za wierność chrześcijaństwu ponad 20 tys. osób: duchownych prawosławnych, zakonnic, chłopów i intelektualistów. Zdaniem br. Aloisa takie odwiedziny są szczególnie ważne obecnie, w okresie trudnej sytuacji międzynarodowej, kiedy chrześcijanie powinni siebie nawzajem wspierać.

Przedstawiciele Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego odwiedzili Taizé po raz pierwszy w 1962 r., zaś założyciel wspólnoty, br. Roger przybył do Moskwy w 1978 r. Po upadku „żelaznej kurtyny” od lat 90-tych wielu młodych Rosjan przybywa co roku do Taizé.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama