Wielki Piątek u luteran

W Wielki Piątek, najważniejsze święto w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, luteranie na Śląsku Cieszyńskim wezmą udział w nabożeństwach z komunią. Będą wspominać zawarte przez śmierć Chrystusa na krzyżu przymierze pomiędzy Bogiem i człowiekiem.

"Wielki Piątek to największe święto kościołów luterańskich na świecie, w tym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Luteranizm podkreśla rangę śmierci Jezusa za grzechy ludzkości. Mówimy o teologii krzyża. Bez tej ofiary chrześcijaństwo traci sens. Podobnie jak bez zmartwychwstania. W ten dzień odbędą się uroczyste nabożeństwa bez dzwonów z żałobną liturgią" - powiedział rzecznik Kościoła luterańskiego ksiądz Wojciech Pracki.

Podczas nabożeństw wierni wysłuchają wyjątków z historii męki i śmierci Zbawiciela. Do tradycji ewangelickiej należy gremialne i rodzinne - w powadze, ciszy i skupieniu - przystępowanie w tym dniu do komunii, która udzielana jest pod postacią chleba i wina.

W luterańskich świątyniach odprawiane są w Wielki Piątek dwa nabożeństwa. Czytana lub śpiewana będzie "Improperia" ("Ludu mój, cóżem ci uczynił?) oraz "Trishagion" ("Święty Boże, Święty Mocny..."). Podczas nabożeństw wielkopiątkowych na ołtarzu i kazalnicy dominuje czerń, symbol śmierci i żałoby. Krzyż ołtarzowy jest na znak żałoby przesłonięty kirem.

W świątyniach tradycyjnie zbierana będzie ofiara wielkopostna na działalność diakonijną. W Wielki Piątek luteranie poszczą. Od nabożeństwa w Wielki Czwartek, odprawianego na pamiątkę ustanowienia sakramentów świętych, zamilkły kościelne dzwony. Zabrzmią ponownie dopiero w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła ewangelicko- augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
  • Chrześcijanka
    24.04.2011 18:29
    Można się odnaleźć w tej dostojnej liturgii.Oby zapadła ona w serca i umysły wierzących na cały rok.Za to w niedzielę czy poniedziałek wielkanocny luteranie lubią w domach podać na stół jagnięcinę.Ciekawe kultywowanie tradycji.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.