Zginął legendarny ewangelizator David Wilkerson

Słynny na całym świecie, m.in. z programów radiowych i telewizyjnych, amerykański kaznodzieja protestancki pastor David Wilkerson zginął 27 kwietnia w wypadku samochodowym w Teksasie.

Miał niespełna 80 lat. Jadąca wraz z nim jego żona Gwen odniosła rany i trafiła do szpitala. Do tragedii doszło ok. 90 mil od miasta Dallas w Teksasie podczas zderzenia czołowego samochodu, który prowadził pastor, z pojazdem jadącym z przeciwka. Przyczyny wypadku są obecnie wyjaśniane.

W ostatnim wpisie na swoim blogu w wersji polskojęzycznej David Wilkerson napisał: "Kochani, jeżeli kochacie Jezusa, to nie powinniście się dziwić ani bać. BÓG MA WSZYSTKO POD KONTROLĄ."

Zmarły duchowny urodził się 19 maja 1931 w mieście Hammond w stanie Indiana. Był pastorem w jednym z Kościołów tzw. ewangelikalnych (czyli należących do tego nurtu protestantyzmu, który powstał w wyniku rozłamów w protestantyzmie poreformacyjnym). W 1958 poczuł w sobie powołanie do pracy z młodzieżą trudną – narkomanami, alkoholikami, bezdomnymi, nieletnimi prostytutkami itp. Z myślą o nich założył organizację „Teen Challenge”, która później rozrosła się w sieć placówek rehabilitacyjnych pod nazwą „World Challenge”. Ich celem było pomaganie starszej i młodszej młodzieży w zrywaniu z nałogami i przestępczością oraz w odnajdywaniu swego miejsca w życiu. W 1967 rozpoczął tzw. Krucjaty Młodzieżowe (Youth Crusades), mające za zadanie pracę ewangelizacyjną wśród młodych, zwłaszcza tych, którzy mieli kłopoty z prawem. W 1987 założył w Nowym Jorku kościół Times Square Church, który w znacznym stopniu dzięki jego osobistemu zaangażowaniu i energii stał się jedną z większych wspólnot protestanckich w tym mieście i ostatnio liczył prawie 8 tys. członków. Prowadził również ożywioną działalność publicystyczną i popularyzatorską, od 1999 dużo jeździł po świecie, głosząc kazania o charakterze moralnym i nawołując do nawrócenia. Na swej stronie internetowej miał m.in. część w języku polskim, na której regularnie pojawiały się jego nauki. Napisał kilka książek, z których największą sławę zyskał „Krzyż i sztylet”, tłumaczony na wiele języków, m.in. na polski. Pod koniec życia David Wilkerson znany był z kontrowersyjnych wypowiedzi pochodzących rzekomo od Ducha Świętego. Były one jawnie antykatolickie albo zawierały proroctwa wielkich katastrof. Nie zmienia to jednak faktu, że jego praca apostolska była inspiracją dla wielu osób, także katolików, ewangelizujących najtrudniejsza młodzież.

«« | « | 1 | » | »»