Światowa Rada Kościołów za zawieszeniem broni i korytarzami humanitarnymi

Po jak najszybszym „zakończeniu pozornie niekończącej się sprali przemocy i cierpienia”, należy zająć się jego podstawowymi przyczynami.

Światowa Rada Kościołów (ŚRK) wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni i otwarcia korytarzy humanitarnych w Palestynie i Izraelu. Potrzebne jest „natychmiastowe, bezwarunkowe uwolnienie i bezpieczny powrót wszystkich zakładników”, a także „natychmiastowe zawieszenie broni i otwarcie korytarzy humanitarnych”, czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek przez Komitet Wykonawczy ŚRK na spotkaniu w Abudży w Nigerii.

Wzywa się również do „gwarancji niezakłóconej dystrybucji i dostarczania niezbędnej pomocy humanitarnej, w tym wody, żywności, środków medycznych i paliwa, a także przywrócenia elektryczności i usług internetowych w Strefie Gazy „. Po jak najszybszym „zakończeniu pozornie niekończącej się sprali przemocy i cierpienia”, należy zająć się jego podstawowymi przyczynami.

„Ubolewamy nad skrajną porażką społeczności międzynarodowej i przywódców politycznych w regionie, którzy nie wytrwali w poszukiwaniu trwałego pokoju opartego na sprawiedliwości i wzajemnym poszanowaniu równej godności ludzkiej i równych praw wszystkich, i utrzymali cykl przemocy” – czytamy w oświadczeniu.

ŚRK zapewnia o modlitwie o trwały i sprawiedliwy pokój, „który ostatecznie opiera się na uznaniu i poszanowaniu nadanej przez Boga godności ludzkiej i równych praw człowieka wszystkich ludzi – Izraelczyków i Palestyńczyków, Żydów, muzułmanów i chrześcijan”.

Komitet Wykonawczy ŚRK zaapelował do wszystkich stron o poszanowanie nadanej przez Boga godności każdej istoty ludzkiej oraz zasad międzynarodowego prawa humanitarnego. Obejmuje to również ochronę ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej – w tym szpitali, miejsc kultu i miejsc świętych.

Około 350 kościołów i wspólnot chrześcijańskich z ponad 100 krajów należy do Światowej Rady Kościołów (WCC). Organizacja postrzega siebie jako forum wymiany i dialogu oraz źródło inspiracji dla wspólnot chrześcijańskich w polityce, kulturze i społeczeństwie.

Światowa Rada Kościołów została założona w 1948 roku przez Kościoły europejskie i północnoamerykańskie. Kościół katolicki nie jest jej członkiem. Jednak od 1965 r. istnieje wspólna grupa robocza Watykanu i ŚRK.

«« | « | 1 | » | »»