"Ludzka teologia" doceniona

Abp Alfons Nossol, emerytowany biskup diecezji opolskiej otrzymał ekumeniczną Nagrodę Homiletyczną 2011 (Predigtpreis 2011) w kategorii „dzieło życia”. Jego kazania głoszone w języku polskim i niemieckim odznaczały się „ludzką teologią“ – napisał w uzasadnieniu przyznania nagrody jej twórca, niemieckie wydawnictwo „Verlag für die Deutsche Wirtschaft”.

„Abp Nossol otworzył współczesnym poszukującym dostęp do Boga Biblii. Dzięki elokwencji i humorowi udało mu się również budować mosty między narodami i wyznaniami“ – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Urodzony na Górnym Śląsku hierarcha od dziesiątków lat jest zaangażowany w pojednanie Polaków i Niemców, także między Kościołami chrześcijańskimi.

W 1980 r. to dzięki abp. Nossolowi po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej ówczesny biskup Augsburga bp Josef Stimpfle, mógł wygłosić kazanie po niemiecku na Górze św. Anny. Od 1989 r. w diecezji opolskiej odprawiane są Msze św. i nabożeństwa po niemiecku.

Abp Nossol jest laureatem licznych międzynarodowych nagród i wyróżnień.

Nagrodę abp Nossol odbierze 16 listopada w Bonn

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.