Protestanci i muzułmanie dyskutowali nt. kryptowalut

Rozmawiano między innymi o kryptowalutach.

Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych (WCRC) i Rada Misji Światowej (CWM) zorganizowały w Kuala Lumpur w dniach 2-4 października konsultację na temat "Teologii Pieniądza w Wieku Kryptowalut”. Do stolicy Malezji przybyło 18 osób reprezentujących zarówno obie  protestanckie organizacje, jak i środowiska naukowe, w tym również muzułmanów. Celem spotkania było podjęcie tego nowego zjawiska finansowo-społecznego z punktu widzenia wiary.

Uczestnicy wydarzenia omówili powiązania pieniędzy, wiary i sprawiedliwości społecznej, zwłaszcza w kontekście cyfrowych technologii finansowych oraz ich oddziaływania na wspólnoty i dzieło stworzenia. Dyskusje skupiały się na takich zagadnieniach, jak bogactwo, chciwość, nierówność oraz szerokie implikacje etyczne zdecentralizowanych systemów finansowych, takich jak kryptowaluty.

Jednym z głównych zagadnień, omawianych na spotkaniu, było to, w jaki sposób finanse zdecentralizowane, oferując potencjalną wolność gospodarczą i dostęp dla osób zmarginalizowanych, mogą również utrwalać nierówności majątkowe. Kluczowym tematem konsultacji była potrzeba przejrzystych i sprawiedliwych systemów finansowych.

Sudipta Singh, zastępca sekretarza generalnego CWM, podkreślił teologiczny wymiar działalności gospodarczej. „Działalność gospodarcza jest kwestią wiary, a zatem sprawiedliwość ekonomiczna jest ważną kwestią teologiczną. W obecnym kontekście głębokiej nierówności i niesprawiedliwości istotne jest, abyśmy zastanowili się nad nowymi formami pieniądza i ich skutkami dla teologii życia dla wszystkich” – stwierdził mówca.

Uczestnicy wydarzenia zbadali zmieniającą się rolę pieniądza, ze szczególnym uwzględnieniem rosnącej popularności kryptowalut. Yusuf Jha, specjalista ds. nauk religijnych w Radzie Fatwy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział, że "pieniądze powinny służyć jako środek łączący, a nie dzielący, sprawiedliwości, a nie uciskowi oraz jako środek prowadzący do światła zamiast nieprzenikliwej ciemności”.

Sekretarz wykonawczy WCRC Philip Vinod Peacock przestrzegł przed fetyszyzacją pieniędzy: „Żyjemy w złudzeniu, że mogą one przynieść szczęście i spełnienie. W dzisiejszym świecie zaczęto postrzegać pieniądze jako posiadające boską aurę. Ta konsultacja przypomina nam, że systemy gospodarcze muszą służyć dobru wspólnemu i chronić najsłabszych”.

Na zakończenie posiedzenia ogłoszono Wspólne Oświadczenie Chrześcijańsko-Muzułmańskie, wzywające wspólnoty ludzi wierzących do angażowania się w publiczny dialog na temat etycznych wymiarów kryptowalut, opowiadania się przejrzystością systemu finansowego oraz wspierania zrównoważonych ekologicznie technologii finansowych.

Konsultacja w stolicy Malezji jest początkiem szerokich rozmów międzywyznaniowych nt. pieniędzy, etyki i sprawiedliwości gospodarczej i tego, jak wspólnoty ludzi wierzących postrzegają poruszanie się w złożonej rzeczywistości cyfrowego świata finansowego.

Światowa Wspólnota Kościołów Reformowanych powstała w czerwcu 2010 na swej konwencji w Grand Rapids w stanie Michigan w USA z połączenia istniejącego od 1970 Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych i Reformowanej Rady Ekumenicznej (1946). Obecnie skupia ponad 230 Kościołów tradycji reformowanej, prezbiteriańskiej, kongregacjonalnej, waldensów i innych ze 109 rajów, liczących ponad 100 mln wiernych.

Z Polski członkiem organizacji jest Kościół Ewangelicko-Reformowany. Od 5 lipca 2017 na czele WCRC stoi pastorka Naila Abou Sawan Kassab z Libanu, a tymczasowym sekretarzem generalnym jest od 2023 Setri Nyomi z Ghany. Od 2013 siedzibą Wspólnoty jest Hanower w Niemczech.

Rada Misji Światowej jest ogólnoświatowym partnerstwem Kościołów chrześcijańskich, powstałym w 1977. Obecnie skupia 32 członków, które chcą dzielić się swymi środkami finansowymi, ludźmi, umiejętnościami i zrozumieniem globalnym, aby nieść w różne miejsca misję Bożą.

Sekretarzem generalnym Rady jest południowokoreański pastor prezbiteriański Jooseop Keum. Organizacja ma trzy siedziby: w Singapurze (główną), Londynie i Johannesburgu.

 

«« | « | 1 | » | »»