Chrześcijanie modlą się za ofiary

Zwierzchnicy Kościołów ewangelickiego i katolickiego Norwegii wyrazili współczucie rodzinom ofiar wczorajszej strzelaniny na wyspie Utoya oraz wybuchu bomby w dzielnicy rządowej w Oslo, w których straciło życie co najmniej 91 osób.

O modlitwie w ich intencji zapewnił katolicki biskup Oslo, Bernt Eidsvig oraz bp Helga Haugland Byfuglien stojąca na czele Kościoła ewangelicko-luterańskiego, do którego należy ponad 80 proc. mieszkańców. Norweskie kościoły pozostały otwarte dla wszystkich, którzy poszukują skupienia i modlitwy. W wypowiedzi zwierzchniczki protestantów znalazły się słowa potępienia dla sprawców tych zamachów oraz bezsensownej przemocy wymierzonej w młodzież dążącą do pogłębienia swego rozumienia demokracji.

Katolicka diecezja Oslo poinformowała, że atak terrorystyczny na budynki rządowe nie wyrządził szkód w pobliskiej katedrze św. Olafa oraz biur kurialnych.

 

Zamachy potępiła też Światowa Rada Kościołów. Norwegia przeżywa bezprzykładny i odrażający wymiar przemocy wobec niewinnych ludzi. Podkreślił to w reakcji na piątkowe zamachy terrorystyczne w tym kraju sekretarz generalny ŚRK, norweski pastor Olav Fykse Tveit. Przyznał, że jest w szoku na wiadomość o przemocy, jaka miała miejsce w jego ojczyźnie.

W imieniu Kościołów członkowskich ŚRK pastor Tveit przekazał wyrazy współczucia rodzinom ofiar, wszystkim poszkodowanym oraz – w imieniu wszystkich Norwegów – premierowi Jensowi Stoltenbergowi. Sekretarz generalny ŚRK zaapelował do wszystkich chrześcijan na świecie o solidarność z ofiarami zamachów terrorystycznych oraz o modlitwę. „Módlmy się o to, aby również w przyszłości Norwegia mogła być krajem otwartym i miłującym pokój” - oświadczył pastor Tveit.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • katolik
  23.07.2011 19:49
  Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
  http://tradycja-2007.blog.onet.pl/
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.