Patriarcha Cyryl w szpitalu

W Centralnym Szpitalu Klinicznym Moskwy przebywa od kilku dni patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl. Poinformowano o tym 4 sierpnia na oficjalnej stronie Patriarchatu w związku z obrzędem podniesienia do godności metropolity dotychczasowego arcybiskupa jekaterynburskiego i wierchoturskiego Wincentego. Uroczystość ta odbyła się w szpitalu.

Wcześniej niektóre rosyjskie środki przekazu podały, że zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) przeziębił się podczas swego niedawnego pobytu na Ukrainie (26-28 lipca).

Obdarzenie abp. Wincentego godnością metropolity nastąpiło w związku z przeniesieniem (na mocy postanowienia Synodu RKP z 27 lipca br.) abp. Wincentego z jego dotychczasowej eparchii (diecezji) – jekaterynburskiej i wierchoturskiej do nowo utworzonego Środkowoazjatyckiego Okręgu Metropolitalnego. W jego skład wchodzą eparchia Biszkeku, Duszanbe i Taszkentu, obejmująca Kirgizję, Uzbekistan i Tadżykistan, oraz patriarszy dekanat parafii w Turkmenistanie. Na co dzień hierarcha ma używać tytułu „metropolita środkowoazjatycki”.

Nowy metropolita (w świecie Wiktor Morar) w październiku br. skończy 58 lat, biskupem jest od września 1990 r. – najpierw jako pomocniczy w Mołdawii, a następnie na różnych stanowiskach w Rosji, od lutego 1999 r. miał tytuł arcybiskupa.

Warto dodać, że decyzja Synodu o przeniesieniu arcybiskupa do Azji Środkowej wywołała wielkie niezadowolenie w jego eparchii i do Patriarchatu Moskiewskiego wysłano wiele listów protestujących przeciw temu postanowieniu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama