Od 15 do 19 sierpnia br. odbywał się w Orlando Synod Generalny Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA). Agenda obrad dotyczyła głównie zagadnień ewangelizacji i misji oraz spraw społecznych, w tym szczególnie genetyki.
LCOTRedeemer
Living Lutheran at House of the Rock
Najważniejszym punktem obrad było przyjęcie dokumentu „Genetyka, Wiara i Odpowiedzialność” (tekst tutaj), a także uchwał, dotyczących rozwoju ELCA. Większością 942:34 głosów synodałowie zaakceptowali dokument poświęcony nowym wyzwaniom etycznym, związanym z szybkim rozwojem technologii genetycznych w medycynie oraz rolnictwie. Jest to 11. dokument społeczny ELCA i jeden z pierwszych kościelnych tekstów poświęconych tej tematyce w Ameryce Północnej. –Oświadczenia społeczne są ważne dla naszego Kościoła, ponieważ pomagają iść nam krok naprzód jako Kościołowi, stwarzając podstawy dla formułowania stanowiska w przestrzeni publicznej – podkreślił bp Mark S. Hanson, zwierzchnik ELCA.
Zgromadzenie przyjęło również rezolucję dla misyjnej inicjatywy Living into the Future (Żyć ku przyszłości). Projekt LIFT polega na wspomaganiu parafii i diecezji ELCA w rozbudowie inicjatyw ewangelizacyjno-misyjnych, w tym zakładaniu nowych parafii, oraz wspieraniu ich działalności w różnych aspektach służby Kościoła: dialogu społecznego, teologicznego oraz walki z przejawami niesprawiedliwości. Postanowiono również, że Zgromadzenia Ogólne odbywać się będą nie co dwa, lecz co trzy lata.
Konkurs na film o luterańskiej tożsamości
Podczas spotkania w Orlando wybrano zwycięzcę pierwszego ogólnokościelnego konkursu na najlepszy film, dotyczący luterańskiej tożsamości w lokalnym kontekście. Parafie lub pojedynczy wierni mieli za zadanie stworzyć krótki film video, odpowiadający na pytanie „Co to znaczy być luteraninem?” Filmy umieszczane były na specjalnej stronieLivingLutheran.com. Pierwsze miejsce w kategorii parafialnej zajęła Luterańska Parafia Chrystusa Odkupiciela w Atlancie, prezentując film "Bądź zmianą, bądź Ewangelią. Uwolnieni w Chrystusie do służby" (film prezentujemy powyżej), natomiast pierwsze miejsce w kategorii indywidualnej zdobyła Katie Osweiler z Parafii Odkupiciela w Woburn w stanie Massachusetts za film "Życie codzienne" (zobacz film tutaj).
Podczas synodu codziennie odbywały się spotkania modlitewne oraz studia biblijne w grupach. Uczestnicy synodu oraz wierni okolicznych parafii spotykali się na codziennej Eucharystii.
ELCA jest największym Kościołem luterańskim w USA. Posiada 4,2 miliony wiernych w 10 tys. parafiach w 50 stanach. Kościół ten jest członkiem-założycielem Światowej Federacji Luterańskiej. Diecezja Oregon ELCA współpracuje z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w RP, z którym ELCA łączy pełna wspólnota Ołtarza i Ambony.
***
Informacja pochodzi z portalu Ekumenizm.pl
Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Ciąg dalszy kampanii reżimu prezydenta Daniela Ortegi przeciwko Kościołowi katolickiemu.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.
W Białymstoku odbył się z tej okazji koncert dzieł muzyki cerkiewnej w wykonaniu stuosobowego chóru.