Ślub tylko w cerkwi

Święty Synod bułgarskiej Cerkwi prawosławnej zakazał duchownym udzielania ślubów poza świątyniami - informuje w sobotę dziennik sofijski "Monitor".

Tą decyzją hierarchowie bułgarskiej cerkwi chcą przeciwstawić się modnej ostatnio tendencji zawierania ślubów w restauracjach, na jachtach, przy hotelowych basenach i w innych nieodpowiednich dla sakramentu miejscach - pisze dziennik. Duchowni zostali uprzedzeni, że za naruszenie kanonów będą musieli składać wyjaśnienia przed metropolitą odpowiedniej diecezji i karani grzywną.

"Monitor" cytuje pragnących zachować anonimowość duchownych, że decyzja grozi zmniejszeniem liczby ślubów cerkiewnych, gdyż większość młodych par nie rozumie głębokiego sensu sakramentu małżeńskiego, a widzi tylko jego wizualną stronę.

Większość jednak aprobuje decyzję Świętego Synodu. "Trzeba było położyć kres wadliwej modzie. Małżeństwo należy zawierać zgodnie z kanonami, wyłącznie w świątyni po koncelebrowaniu mszy świętej" - mówił biskup metropolii sofijskiej Joan. Wyjątki będą dopuszczane tylko w wypadkach, kiedy w danej miejscowości nie ma świątyni -dodał.

Biskup przypomniał, że rok temu Święty Synod zakazał zawierania małżeństw w sobotę i pilnie śledzi przestrzegania tego zakazu, podobnie jak zakazu udzielania ślubów w czasie postu.

W Bułgarii sam ślub kościelny nie ma mocy prawnej.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.