Szczecin ma nową cerkiew

Z udziałem zwierzchnika kościoła prawosławnego w Polsce metropolity Sawy odbyło się w sobotę w Szczecinie poświęcenie nowo wybudowanej cerkwi.

W uroczystościach, które zaczęły się już w piątek po południu całonocnym czuwaniem, wzięli udział m.in. biskupi Kościoła Prawosławnego z Polski, Niemiec, Rosji, liczni wierni, pielgrzymi, lokalne władze.

Budowa świątyni trwała siedem lat. Cerkiew podczas obrzędu konsekracji otrzymała imię św. Mikołaja.

Wcześniej świątynia została w pełni wyposażona. Jest w niej ikonostas, a także sklepienie zdobione polichromiami wykonanymi zgodnie z zasadami prawosławia. W nowej polichromii znajdują się nawiązania do techniki wykonywania portretów z Fajum, mozaiki z Ravenny, Konstantynopola, jak również malarstwa pompejańskiego.

Szczecińska parafia św. Mikołaja obejmuje obszar od Świnoujścia po Chojnę (Zachodniopomorskie). Cerkiew w Szczecinie powstała na planie krzyża bizantyjskiego(równoramiennego). Świątynia ma 26 metrów długości, 16 szerokości i 25 wysokości. Wieńczy ją siedmiotonowa kopuła w kolorze złotym, zrobiona ze specjalnego stopu tytanu. Sama kopuła została zrobiona w Polsce, ale drewno na jej szkielet pochodziło z Rosji. Krzyż umieszczony na kopule wykonano w Kijowie.

Cerkiew budowana była z datków wiernych z całej Polski, a także z zagranicy.

Parafia prawosławna w Szczecinie istnieje od 1946 roku; początkowo była urządzona w jednej z poniemieckich kamienic jako cerkiew domowa. Potem przeniesiono ją do innego budynku. Szczecińska parafia liczy około 500 osób.

Oprócz diecezji wrocławsko-szczecińskiej w kraju jest jeszcze pięć diecezji: warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmska, łódzko-poznańska i przemysko-nowosądecka

Szacuje się, że w Polsce jest obecnie od 700 tys. do 1 miliona wyznawców prawosławia. Największe skupisko wiernych to północno-wschodnie rejony kraju.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • zurg
  17.09.2011 16:30
  Bardzo prosze o pisanie dokladnie. to dotyczy kościola autokefalicznego a nie katolickiego.
  mysle, ze skoro czyta sie cos na katolickiej stronie to trzeba pisac o schizmatykach rozsadnie. Dla informacji. Ja czytajac sam tytul myslalem ze chodzi o unitow.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.