W zdecydowanej większości białostockich placówkach oświatowych nie ma w środę zajęć. Uczniowie mają dzień wolny, bo 7 stycznia przypada pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W regionie zamkniętych jest też część urzędów samorządowych.
Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni po katolikach, świętują prawosławni i staroobrzędowcy. Największe w kraju skupiska prawosławnych są w Podlaskiem, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części i w Białymstoku.
Wigilia tych świąt przypada 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim. To w Polsce święto Trzech Króli - dzień ustawowo wolny od pracy.
W Białymstoku od lat duża część szkół miejskich tak planuje dni wolne w roku szkolnym, by były wśród nich 7 i 8 stycznia - czyli pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia prawosławnych. Przepisy o organizacji roku szkolnego decyzję zostawiają placówkom oświatowym, które mogą w tym celu skorzystać z puli dodatkowych dni wolnych (przeznaczonych również np. na egzaminy) i nie muszą ich odpracowywać.
Z informacji przekazanych PAP przez Urząd Miejski w Białymstoku wynika, że dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych mają w środę uczniowie 60 szkół oraz zespołów szkół prowadzonych przez samorząd; pracuje 8 miejskich placówek oświatowych.
W czwartek 8 stycznia już tylko w trzech szkołach samorządowych w Białymstoku nie będzie lekcji, pozostałych 65 szkół i zespołów szkół wznowi zajęcia - podał magistrat.
W związku z pierwszym dniem świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, w części województwa podlaskiego - tam gdzie są największe skupiska prawosławnych - nieczynne są w środę też niektóre urzędy samorządowe.
To m.in. starostwa powiatowe w Hajnówce i Bielsku Podlaskim, urząd miasta w Bielsku Podlaskim czy gminne w Hajnówce, Czyżach, Orli, Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych. Część urzędów, np. miejski w Bielsku Podlaskim oraz gminne w Czyżach, Orli, Białowieży i Dubiczach Cerkiewnych, będzie też nieczynna 8 stycznia - w drugi dzień świąt.
Na podstawie przepisów ustawy o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP), wierni tego Kościoła mają prawo obchodzenia swoich świąt również według kalendarza juliańskiego i korzystania w tym czasie z możliwości usprawiedliwionego zwolnienia od pracy lub nauki. Wśród wymienionych w ustawie dat są 7 i 8 stycznia.
Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie PAKP tę liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.
Marsz nie ma na celu upamiętniania wojny domowej, lecz „początek oporu Cristeros”.
Blisko 390 mln wyznawców doświadcza "wysokiego poziomu prześladowań i dyskryminacji".
Metropolita Kolonii wzywa, aby nie godzić się z podziałem chrześcijan.
Były arcybiskup Canterbury wezwał do prymatu rozsądku, ponad chęcią sporu.