Ekumeniczna procesja na cmentarzu prawosławnym

Prawosławni i katolicy wzięli we wtorek udział we wspólnej procesji na prawosławnym cmentarzu na warszawskiej Woli. Ekumeniczne modlitwy w Dniu Wszystkich Świętych odbywają się tam od ponad trzydziestu lat.

Procesje organizują położone obok siebie parafie: św. Jana Klimaka (prawosławna) i św. Wawrzyńca (katolicka).

Wierni przeszli główną aleją cmentarza, modląc się za zmarłych obydwu wyznań. Odczytywano fragmenty Nowego Testamentu, śpiewano pieśni, odmawiano modlitwę "Ojcze nasz".

"Wspólna modlitwa katolików i prawosławnych pokazuje nam prawdę o tym, że Chrystus jest jeden" - powiedział proboszcz parafii św. Wawrzyńca ks. Marek Mętrak. "Idąc w tej procesji nie pochylacie się tylko nad grobami najbliższych (...) ale patrzcie także w niebo, które, jak ufamy, jest miejscem przeznaczonym nam wszystkim" - powiedział.

Ks. Adam Misijuk z parafii prawosławnej zaznaczył, że wspólne procesje odbywają się już od ponad trzydziestu lat. Wyjaśnił, że chociaż cmentarz jest prawosławny, to w jednej z jego części chowani są także katolicy.

Cmentarz prawosławny na warszawskiej Woli został założony na podstawie ukazu cara Mikołaja I z 1834 r., który znosił parafię rzymskokatolicką na Woli i przekształcał kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca w cerkiew Matki Boskiej Włodzimierskiej. W 1903 roku powstała tam cerkiew pod wezwaniem św. Jana Lestwiczyna (św. Jana Klimaka), która w 1978 r. została gruntownie przebudowana. W okresie II Rzeczpospolitej w miejsce cerkwi Matki Bożej Włodzimierskiej przywrócono parafię rzymskokatolicką św. Wawrzyńca.

«« | « | 1 | » | »»
  • Jerzy
    02.11.2011 11:25
    Proszę o poprawienie błędu: św. Jan Lestwiczyn to ta sama osoba co św. Jan Klimak. Pierwsza forma jest z języka cerkiewno-słowiańskiego, druga z języka greckiego i obie znaczą to samo. Lestwica = drabina i tak samo Klimaks = drabina, tylko że po grecku. Przydomek jest związany z jego dziełem "Drabina do raju" gdzie pokazuje sposób osiągnięcia świętości.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.