Prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan podpisał w piątek dekret formalnie przekształcający muzeum Hagia Sophia w meczet. Wcześniej turecki sąd unieważnił decyzję rządu z 1934 roku, na mocy przekształcono znajdujący się w budynku meczet w muzeum.
Turecki sąd unieważnił decyzję z 1934 r. o przekształceniu słynnej świątyni Hagia Sophia w Stambule w muzeum.
Zwierzchnicy Kościołów i Wspólnot kościelnych w Ziemi Świętej solidaryzują się z prawosławnym Patriarchatem Jerozolimy w jego próbach odzyskania nieruchomości, które w 2004 r. zostały nabyte w pobliżu chrześcijańskiej dzielnicy Świętego Miasta przez Ateret Cohanim.
Patriarcha Moskiewski zdecydowanie przeciwstawia się próbom przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet. Byłby to zamach na całą cywilizację chrześcijańską – czytamy w opublikowanym dziś oświadczeniu. Cyryl przypomina, że z tą świątynią ściśle są związane początki chrześcijaństwa w Rusi Kijowskiej.
Znany klasztor maryjny w Sumuela nad Morzem Czarnym będzie od końca lipca ponownie otwarty dla zwiedzających.
... a nawet antycywilizacyjny.
W Sandomierzu otwarto wystawę "Zgoda Sandomierska. Zgoda Panów - Zgoda Braci", która wpisuje się w obchody 450. rocznicy podpisania historycznego aktu Zgody Sandomierskiej.
Losy bizantyjskiej bazyliki Hagia Sophia w Stambule nadal pozostają nierozstrzygnięte.
Najwyższy Sąd Administracyjny (Daniştay) Turcji ogłosił w czwartek „salomonowe” rozwiązanie dotyczące Hagii Sophii w Stambule. Jej obecny status jako kompleksu muzealnego, który nie służy kultowi religijnemu, jest w pełni zgodny z obecną sytuacją prawną opartą na decyzji rządu z 1934 r. Wówczas to obiekt kultu będący przedmiotem kontrowersji między chrześcijanami i muzułmanami został przekształcony muzeum. Sytuacja ta mogłaby być, zgodnie z prawem, zmieniona dekretem prezydenckim.
Tilahun Woldemichael, etiopski prawosławny mnich, którego rodzina twierdzi, że ma 114 lat, wyzdrowiał z koronawirusa. Woldemichael został wypisany ze szpitala w czwartek, po trzytygodniowym pobycie.