... i wyciągnięcie konsekwencji wobec kierownictwa propagującej ją Rosyjskiej Cerkwii Prawosławnej.
Pan Bóg i Święty Kościół błogosławią jedynie taką armię, która nie okazuje agresji, ale jedynym jej celem jest zachowanie i obrona swego narodu i państwa w jego granicach terytorialnych, uznanych przez społeczność międzynarodową”.
Wspólnota ormiańska w smutku przeżywa święta Bożego Narodzenia, które właśnie obchodzi zgodnie z kalendarzem juliańskim.
Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Moskwie mniej więcej jeden procent ludności Rosji wziął udział w nabożeństwach z okazji prawosławnych obchodów Bożego Narodzenia 6 i 7 stycznia.
Przyjęło się mówić, że Kościoły wschodnie obchodzą Boże Narodzenie 7 stycznia. Tymczasem wiele z nich świętuje 25 grudnia, tak jak Kościoły zachodnie. W dodatku nawet te, które świętują w styczniu, faktycznie obchodzą je również 25 grudnia, tyle że według starożytnego kalendarza juliańskiego. W powszechnie używanym na świecie kalendarzu gregoriańskim, juliański 25 grudnia przypada właśnie 7 stycznia.
W Lublanie modlono się o pokój i zgodę między narodami.
Do uczestnictwa w przygotowaniach do drugiej sesji Synodu Biskupów o synodalności, która odbędzie się w Rzymie w październiku 2024 roku, zachęcił młodzież w Lublanie przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Matthew. Uczynił to podczas ostatniej wspólnej modlitwy 46. Europejskiego Spotkania Młodych w hali Arena Stožice w stolicy Słowenii.
Poinformował o tym w Lublanie przeor tej ekumenicznej wspólnoty zakonnej, brat Matthew.
W wydarzeniu bierze udział około 5 tys. osób z 48 krajów, w tym półtora tysiąca Polaków.
W Lublanie trwa Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez braci z Taizé. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.