Przeor Taizé zachęca młodzież do udziału w procesie synodalnym

Do uczestnictwa w przygotowaniach do drugiej sesji Synodu Biskupów o synodalności, która odbędzie się w Rzymie w październiku 2024 roku, zachęcił młodzież w Lublanie przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Matthew. Uczynił to podczas ostatniej wspólnej modlitwy 46. Europejskiego Spotkania Młodych w hali Arena Stožice w stolicy Słowenii.

Brat Matthew podkreślił znaczenie refleksji nad tym, co oznacza dla młodych bycie razem w świecie współczesnym. Nawiązał do ekumenicznego czuwania modlitewnego, które poprzedziło pierwszą sesję Synodu Biskupów o synodalności w Rzymie. Przypomniał, że synod będzie kontynuowany podczas drugiej sesji w październiku bieżącego roku. Wskazał na potrzebę, aby chrześcijanie różnych tradycji włączyli się w modlitwę, a także inne wydarzenia poprzedzające te ważne obrady. 

Przeor Taizé zachęcił do kontynuowania pielgrzymki pokoju, do modlitwy, spotkań, a nawet pielgrzymowania z miejsca na miejsce, od kościoła do kościoła, tak aby zawsze szukać dróg pokoju i modlić się o pokój.

Wczoraj odbyły się także spotkania młodzieży z poszczególnych krajów. Półtora tysiąca Polaków spotkało się w stołecznym kościele św. Józefa. Metropolita łódzki, kardynał Grzegorz Ryś nie kryje zadowolenia z tego spotkania. „Bardzo nas cieszyły odpowiedzi młodych ludzi, to znaczy noszą w sobie naprawdę piękny ideał, wiele wartości, gotowość, żeby nimi żyć – mówi purpurat. - Choć mówią też o lęku, który mają w sobie. To jest piękne, że to otoczenie nie zgasiło w nich tych przekonań, wręcz przeciwnie, bo mieli też odwagę mówić o swoich trudnych doświadczeniach, czy z życia rodzinnego czy środowiska. A jednak przy tych doświadczeniach nawet trudnych ciągle mówią o tym, co jest w ich życiu piękne, istotne i co jest ideałem”.

Dziś rano uczestnicy 46 Europejskiego Spotkania Młodych wzięli udział we Mszy św. w goszczących ich parafiach Lublany, a po świątecznym obiedzie wyruszyli w drogą powrotną do swoich domów. 

«« | « | 1 | » | »»