„Domagamy się sprawiedliwości i bezpieczeństwa dla chrześcijan żyjących w Turcji” – mówi bp Massimiliano Palinuro. Podkreśla, że po wczorajszym zamachu na kościół w Stambule miejscowa wspólnota jest w szoku i obawia się, że atak miał podłoże religijne. W ataku zginęła jedna osoby a kilka zostało rannych.
Dwóch zamaskowanych napastników zaatakowało w niedzielę włoski kościół w Stambule, zabijając jedną osobę - poinformował na platformie X minister spraw wewnętrznych Turcji Ali Yerlikaya.
To nienawiść do wszystkiego, co ormiańskie. A świat milczy – mówi o. Tirayr Hakobyan o tragedii Górskiego Karabachu.
Chrześcijanie cierpią po przejęciu sudańskiego stanu Al-Dżazira przez rebeliantów Sił Szybkiego Wsparcia po grudniowej ofensywie. W stolicy wspomnianego regionu, Wad Madani, podpalono kościół; lokalna wspólnota prezbiterian poinformowała też o śmierci jednego ze swych wiernych.
Amerykański episkopat opublikował raport na temat zagrożeń dla wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych. Szczególny przedmiot zatroskania stanowi bezpieczeństwo świątyń w związku z narastającą polaryzacją sprzyjającą ekstremizmowi. Dużo miejsca poświęcono też różnym projektom ustaw, które mogą uderzyć w działalność charytatywną organizacji wyznaniowych i w wolność sumienia wierzących.
Prześladowanie dotyczy coraz większej liczby krajów.
W 2023 r. co najmniej 132 katolickich księży i zakonników zostało zabitych, uprowadzonych lub uwięzionych. To o osiem osób więcej niż w poprzednim roku, poinformowało papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) w raporcie opublikowanym 10 stycznia w Monachium. Raport zastrzega, że rzeczywista liczba może być wyższa, ponieważ w niektórych krajach trudno jest uzyskać wiarygodne informacje.
„Pomagajcie nam, mówcie o nas i módlcie się za naszą mniejszość chrześcijańską, która musi stawić czoła dyskryminacji i prześladowaniu” – mówi biskup Fajsalabadu Joseph Indrias Rehmat.
Od 2018 reżym prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi, jego żony Rosario Murillo i ich zwolennicy zaatakowali Kościół katoliicki i jego członków ponad 740 razy – wynika z szacunków tamtejszej prawniczki i badaczki (przebywającej obecnie w USA) Marthy Patricii Moliny, autorki opracowania "Nicaragua: ¿Una Iglesia perseguida?" (Nikaragua: Kościół prześladowany?).
„Doświadczyłem opieki Boga i pokoju serca” – tak o swej niewoli w rękach islamskich fundamentalistów mówi ks. Hans-Joachim Lohre. Niemiecki zakonnik przez rok więziony był na pustyni w Mali przez terrorystów powiązanych z Al-Kaidą. Został uwolniony w uroczystość Chrystusa Króla, jednak dopiero teraz zaczyna dzielić się doświadczeniem przeżytym w niewoli.