Grupy zbrojne zabiły dziesiątki mieszkańców wsi w północno-środkowym stanie Plateau w Nigerii .
W Nowym Jorku doszło do propalestyńskich protestów przeciw uroczystościom z okazji Bożego Narodzenie. Interweniowała policja, dokonując aresztowań; co najmniej jeden funkcjonariusz doznał obrażeń - podała we wtorek CBS.
Jak wynika z raportu "Wolność religijna na świecie 2023” (Religious Freedom Worldwide 2023) Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) w ciągu ostatnich dwóch lat wolność religijna została naruszona w 61 krajach na całym świecie. Prawie 4,9 miliarda ludzi, a zatem ponad 62 procent światowej populacji, żyje w krajach, w których dochodzi do poważnych lub bardzo poważnych naruszeń wolności religijnej”.
"W Nikaragui, rządzonej po dyktatorsku przez prezydenta Daniela Ortegę, publiczna modlitwa za uwięzionego duchownego katolickiego to przestępstwo" - stwierdziła w ogłoszonym w czwartek oświadczeniu grupa nikaraguańskich uchodźców korzystająca z azylu politycznego w Kostaryce.
Pod obrady trafił projekt ustawy mający zapobiec zakazowi kultywowania tradycji chrześcijańskich, począwszy od świętowania Bożego Narodzenia.
Policja w Nikaragui aresztowała w środę katolickiego biskupa Isidro Morę z diecezji Siuna - podały lokalne serwisy informacyjne Despacho 505 i La Prensa. To drugi hierarcha kościelny, aresztowany w tym kraju po tym, jak rząd rozpoczął kampanię prześladowań instytucji katolickich.
W Demokratycznej Republice Konga, na przedmieściach Kinszasy doszło do zabójstwa belgijskiego misjonarza. Ks. Léopold Feyen został zasztyletowany w swym pokoju. Sprawca i motywy pozostają nieznane.
Ksiądz Kiongsley Eze i podróżujący z nim samochodem świecki katolik Uchenna Newman, uprowadzeni 30 listopada w południowo-wschodniej Nigerii przez kilku uzbrojonych napastników, odzyskali 8 grudnia wolność – oznajmiła 11 grudnia watykańska misyjna agencja prasowa Fides
„Apelujemy do instytucji międzynarodowych: nie zapominajcie o bólu Ukrainy, nie zamieniajcie cierpienia naszego narodu w dyplomatyczne lub polityczne gierki” – mówi w swoim cotygodniowym orędziu abp Światosław Szewczuk. Hierarcha przypomina, jak w ostatnich dniach Rosja ostrzeliwała cywilów w jego ojczyźnie. Zginęli m.in. pacjenci chersońskiego szpitala. Zwierzchnik grekokatolików z bólem zaznacza też oficjalny zakaz działalności swojego Kościoła na terenach okupowanych.
W Kanadzie uznano, że takie chrześcijańskie święta jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc „dyskryminują mniejszości religijne”. Nie jest to żart, a treść oficjalnego dokumentu Kanadyjskiej Komisji Praw Człowieka. Mówi on o systemowej dyskryminacji, ponieważ w tym kraju legalne są tylko święta religijne związane z chrześcijaństwem.