Patriarcha koptyjski: potrzebne odrodzenie w Chrystusie

Pojutrze Uroczystość Bożego Narodzenia będą obchodzili chrześcijanie tradycji wschodniej.

Katolicki patriarcha koptyjski Aleksandrii Ibrahim I. Sedrak w rozmowie z rozgłośnią papieską stwierdził, że Boże Narodzenie oprócz wymiaru świętowania tajemnicy Wcielenia i przyjścia Syna Bożego na świat niesie w sobie zaproszenie skierowane do każdego z nas, aby odrodzić się w Chrystusie, a także pogłębić swoje relacje w rodzinie oraz w otoczeniu. Zaprasza, żeby pomyśleć szczególnie o potrzebujących. Jako chrześcijanie jesteśmy ludźmi nadziei i powinniśmy iść z ufnością naprzód, niezależnie od pandemii COVID-19.

Patriarcha dodał, że Boże Narodzenie obdarza pokojem i radością. Niesie wezwanie do wyjścia w stronę innych, aby umacniać relacje w rodzinie oraz w środowisku życia. Patriarcha odniósł się także to tematu wojen, które wciąż niepokoją ludzkość.

Sedrak – wojna zaczyna się w ludzkim sercu

„Współczesne wojny nie dokonują się jedynie poprzez walkę zbrojną. Broń nadal jest w użyciu, w powodów ekonomicznych, aby zarabiać pieniądze. Oczywiście ofiarą jest zawsze człowiek. Wojny dokonują się także pomiędzy konkretnymi osobami, kiedy tracą one wzajemne porozumienie. Człowiek, który gubi znaczenie swojego życia jest w stanie wojny – podkreślił patriarcha Sedrak. – Są to wojny, które wychodzą z ludzkiego serca, z wnętrza osoby ludzkiej. Wtedy, kiedy człowiek gubi sens swojego życia. Nie chodzi tutaj jedynie o wojny stanowiące zagrożenie dla świata, bo wojna ma miejsce wtedy, gdy człowiek nie bierze pod uwagę wartości ludzkich, najgłębszych wartości duchowych. Kiedy myśli, że życie polega jedynie na jedzeniu i podróżowaniu po świecie.“

Patriarcha koptyjski zauważył, że świętowanie Bożego Narodzenia powinno mieć odniesienie do szacunku wobec stworzenia, a także wobec najsłabszych osób, które nie mogą się bronić, np. nienarodzonych dzieci. Stwierdził, że ważne jest, aby przezwyciężać plagę współczesnego niewolnictwa, w tym również tego, które przejawia się w zamknięciu we własnych przekonaniach, albo uleganiu namiętnościom. Wyraził także wielkie nadzieje w związku z planowaną wizytą Papieża w Iraku. Jest przekonany, że odwaga Franciszka będzie zachętą, przyniesie nadzieję oraz umocnienie dla Irakijczyków oraz całego Kościoła i kraju.

«« | « | 1 | » | »»