11 Kościołów chrześcijańskich w Niemczech uznaje wzajemnie sakrament chrztu świętego. Specjalny dokument zostanie podpisany 29 kwietnia, podczas uroczystej ekumenicznej liturgii w katedrze w Magdeburgu.
Jest on wynikiem pięcioletniej pracy wspólnej komisji, która powstała z inicjatywy kard. Waltera Kaspera, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Wśród sygnatariuszy są między innymi przedstawiciele Kościoła katolickiego i Kościołów ewangelickich w Niemczech, a także Kościoła prawosławnego i anglikańskiego.
„Chrzest jest znakiem jedności wszystkich chrześcijan i łączy z Jezusem Chrystusem, który jest fundamentem tejże jedności” - czytamy w oficjalnym dokumencie, w którym jego sygnatariusze zaznaczają, że mimo różnic w pojmowaniu tajemnicy Kościoła w ten sam sposób pojmują oni sakrament chrztu świętego. Wspólny dokument określa też bardzo konkretnie formułę chrztu, w której nie może zabraknąć słów „w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” a także polania wodą lub zanurzenia w wodzie. „Tak udzielony chrzest jest jednorazowy i niepowtarzalny” - czytamy dalej w ekumenicznej deklaracji.
Podobne dokumenty podpisywane były już co prawda bezpośrednio między diecezjami katolickimi a poszczególnymi Kościołami ewangelickimi w Niemczech, tym razem jednak jest to deklaracja na najwyższym szczeblu i dotycząca całego terytorium Niemiec. Jak zaznaczył gospodarz dzisiejszego spotkania biskup Magdeburga Gerhard Feige, wzajemne uznanie chrztu nie rozwiązuje jeszcze wszystkich problemów, ale jest to mimo wszystko „nowa jakość ekumenicznego dialogu” oraz znak, że „chrzest jest fundamentem łączącym podzielone Kościoły i wszystkich chrześcijan”.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.