Reformacja i Ewangelia

W 2017 roku luteranie obchodzić będą 500-lecie Reformacji. Ewangelicki biskup Ulrich Fischer uważa, że podczas obchodów jubileuszu w ich centrum powinna znaleźć się Ewangelia.

To jej „ponowne odkrycie” przez Marcina Lutra ma być powodem do świętowania, nie zaś podział Kościoła, do którego w związku z Reformacją doszło - mówił badeński biskup krajowy podczas konferencji w Magdeburgu, kiedy to ogłosił nazwisko przyszłorocznego laureata nagrody im. Karla Bartha. W 2012 roku otrzyma ją biskup Wolfgang Huber - były przewodniczący Kościoła Ewangelickiego w Niemczech.

Luteranie do obchodów 500-lecia Reformacji przygotowują się już od 2007 roku. Wtedy to ogłoszono tzw. Dekadę Lutra – międzynarodowy projekt społeczno-religijny, który ma na celu popularyzowanie reformacyjnego dziedzictwa oraz historii ruchu.

Swoistym filarem projektu jest niemieckojęzyczna strona internetowa www.luther2017.de. Można na niej znaleźć materiały dotyczące m.in. Marcina Lutra, jego pism, miejsc związanych z Reformacją, a także bieżące aktualności oraz polecane filmy, płyty, czy książki. Wśród nich jest prezentowana tu publikacja autorstwa Manfreda Wolfa, w której autor przedstawia Lutra czytelnikom nieco inaczej, niż ma to zwykle ma miejsce.

Wolf podczas swej „literackiej podróży w czasie” ukazuje wielkiego reformatora zagadkowo, poetycko, ale także dowcipnie i anegdotycznie. Zadaje mu pytania na temat Boga, świata oraz współczesnej Turyngii. Odpowiedziami są zaś… wybrane cytaty z pism Lutra.  

Warto zaznaczyć, że istnieje także polskojęzyczna strona poświęcona Dekadzie Lutra - www.luter2017.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Gracz
  10.11.2011 08:33
  Odpowiadam na pytanie zadane pod ilustracją. Luter ciupie w pryskające bańki na Wiara.pl - ciupnij i ty! :)

  http://spotkania.wiara.pl/doc/567195.Pryskajace-banki
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.