W VI liceum ogólnokształcącym w Białymstoku powstało w poniedziałek wspólne szkolne koło dwóch organizacji charytatywnych: katolickiej Caritas i prawosławnego ośrodka miłosierdzia Eleos. To pierwsze takie ekumeniczne przedsięwzięcie w kraju.
Porozumienie w tej sprawie podpisali w poniedziałek dyrektorzy obu organizacji oraz dyrektor liceum. W szkole wolontariat ekumeniczny praktykowany jest od lat, bo wielu uczniów wyznania prawosławnego na co dzień współpracuje z Caritas, zaś katolicy działają także na rzecz Eleos.
Licealiści biorą udział w akcjach w pomocy starszym, ubogim i chorym, zbierają pieniądze na działania statutowe obu organizacji, m.in. w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom czyli ekumenicznej akcji (prowadzonej także z protestantami) sprzedaży świec wigilijnych.
"Ważne jest, aby uniknąć konkurowania w działaniu na rzecz osób potrzebujących. Wolontariat opiera się na wspólnych wartościach Kościoła Prawosławnego i Katolickiego: poszanowaniu godności człowieka i miłości bliźniego, jako zasadzie życia społecznego" - powiedziała Bogumiła Maleszewska-Oksztol z Caritas Archidiecezji Białostockiej.
Dodała, że koła spełniają ważną rolę w pracy wychowawczej szkoły. "Ich fundament działania opiera się na autentycznym zaangażowaniu młodzieży na rzecz potrzebujących, na wzajemnym zaufaniu, współodpowiedzialności i pracy zespołowej" - powiedziała.
Dyrektor VI LO im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku Tadeusz Mosiek uważa, że powołanie wspólnego koła pozwoli zintensyfikować działania i wymieniać się doświadczeniami z pracy obu organizacji. "Pomoc potrzebującym nie powinna mieć granic, stąd idea stworzenia ekumenicznego koła. Jeśli ktoś jest potrzebujący, to nie ma znaczenia, czy jestem katolikiem czy prawosławnym, jeśli jest taka potrzeba, pomagam" - podkreślił.
Pytany o pierwsze pomysły do realizacji przez ekumeniczne koło Caritas-Eleos, Tadeusz Mosiek powiedział, że będzie to np. program artystyczny, który zostanie przedstawiony w domu dziecka. Zaznaczył, że w wolontariacie chodzi nie tylko o wsparcie materialne, ale i o pomoc duchową, czy dawanie radości innym.
Szkolne Koła Caritas mogą powstawać w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. Na terenie Archidiecezji Białostockiej działa ich około pięćdziesięciu. Należeć mogą do nich wszyscy uczniowie, bez względu na wyznanie. W Białymstoku funkcjonuje również jedno koło przedszkolne.
Jak podaje Caritas Archidiecezji Białostockiej, w kraju jest ponad 102 tys. wolontariuszy tej organizacji.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.