Dyskryminacja, wykluczanie, wandalizm

Przedstawiciel Watykanu w Moskwie o dyskryminacji chrześcijan i ograniczaniu wolności religijnej rodzącej przemoc.

Budzi niepokój antychrześcijańska nietolerancja w krajach europejskich, gdzie prawo gwarantuje przecież wolność religijną. Mówił o tym przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na konferencji o dyskryminacji i prześladowaniu chrześcijan, zorganizowanej w dniach od 30 listopada do 1 grudnia w Moskwie przez tamtejszy patriarchat prawosławny. Abp Erwin Josef Ender zwrócił uwagę, że choć w Europie nie ma gwałtownych prześladowań wyznawców Chrystusa, coraz częstsze są tu akty motywowane uprzedzeniami wobec nich. Spotykają się oni na naszym kontynencie z dyskryminacją, wykluczaniem z życia publicznego albo wandalizmem wobec kościołów czy cmentarzy.

Watykański przedstawiciel na moskiewskiej konferencji opowiedział się za ustanowieniem obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Prześladowaniem i Dyskryminacją Chrześcijan. Byłoby to ważnym sygnałem, że rządy państw gotowe są poważnie podjąć ten problem. Abp Ender zakwestionował szeroko lansowaną teorię, jakoby tam, gdzie dochodzi do napięć między wyznawcami różnych religii, dla zapobieżenia przemocy konieczne było ograniczenie wolności religijnej. Tymczasem, jak wykazali ostatnio amerykańscy socjolodzy Brian J. Grim i Roger Finke w książce The Price of Freedom Denied („Zanegowana cena wolności”, Cambridge University Press, 2011), jest wręcz przeciwnie. Nienawiść wobec wyznawców innych religii i związana z tym przemoc właśnie wzrastają wprost proporcjonalnie do ograniczania wolności. Papieski dyplomata przytoczył liczne w ostatnim roku wypowiedzi Benedykta XVI na temat wolności religijnej. Przed rokiem w przesłaniu na Światowy Dzień Pokoju stwierdził on, że chrześcijanie są dziś najbardziej prześladowaną grupą religijną.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • RolaLukasz
  07.12.2011 10:59
  Wyszła świetna książka prof. Bartnika (KUL) „Kamienie wołać będą”. Niewątpliwie jeden z nielicznych który ma odwagę pokazać „podszewkę” naszej rzeczywistości. Genialna publicystyka! Bartnik jest bezkompromisowy. Pokazuje dlaczego katolików chcą zepchnąć do rezerwatu jak Indian. Przeczytałem z zapartym tchem!
  Niestety na razie dostępna tylko w księgarniach religijnych. Ale wydawca również rozsyła. I to ze zniżką!
  http://wydawnictwojut.pl/ (zakładka nowości)
  Jeśli chcesz przeczytać coś naprawdę dobrego to polecam!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.