Chrześcijanie lojalni wobec Syrii

Dziś nasza lojalność względem Syrii musi się wyrazić w zdecydowanym odrzuceniu jakiejkolwiek obcej interwencji w naszym kraju – powiedział patriarcha Grzegorz III Laham, zwierzchnik Kościoła melchickiego.

Wczoraj był on w Damaszku gospodarzem przedświątecznej modlitwy ekumenicznej, w której wzięli udział zwierzchnicy głównych wspólnot chrześcijańskich obecnych w Syrii. Przy tej okazji zapewnili oni o lojalności chrześcijan względem swej ojczyzny.

Jak zaznaczył gospodarz spotkania, Syryjczycy są w stanie sami rozwiązać własne problemy w cywilizowany sposób, o czym świadczą ich dzieje. Będziemy zabiegać o pojednanie, zgodne współistnienie i wzajemną tolerancję – zadeklarował Grzegorz III. Przestrzegł on jednocześnie, by nie szafować syryjską krwią, bo jest ona cenna w oczach Boga. Zwierzchnicy obecnych w Syrii Kościołów zaapelowali też do wszystkich obywateli, aby obecny kryzys nie stał się okazją do szerzenia podziałów międzyreligijnych.

Dodajmy, że w Syrii wciąż nie ustają starcia opozycji z reżimem. W poniedziałek zginęło w nich 30 osób, a we wtorek kolejnych 40. Również we wtorek odbył się pogrzeb 17 żołnierzy i policjantów zabitych przez manifestantów. Według szacunków ONZ od marca bieżącego roku w zamieszkach zginęło już ponad 5 tys. osób. Uspokojeniu emocji miały służyć poniedziałkowe wybory do władz lokalnych. Reżim Baszara al-Assada potraktował je jako plebiscyt własnej popularności. Wciąż jednak nie są znane ich wyniki ani frekwencja. Wiadomo jedynie, że w Damaszku głosowało 80 procent uprawnionych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama