Ponad dwudziestu więźniów wzięło udział w prawosławnej wigilii, zorganizowanej w środę w Areszcie Śledczym w Białymstoku. To osoby na co dzień czynnie uczestniczące w praktykach religijnych. Nie było wśród nich cudzoziemców ze Wschodu.
W województwie podlaskim wierni Cerkwi obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, czyli 13 dni po katolikach. Wigilia wypada u nich 6 stycznia.
Zwyczajowo uroczysta wigilia w areszcie odbywa się kilka dni przed tym terminem. Po modlitwach w więziennej kaplicy, także w intencji jak najszybszego wyjścia na wolność, uczestnicy uroczystości dzielili się prosforą, który jest odpowiednikiem opłatka w Kościele katolickim i składali sobie życzenia.
Śpiewał chór młodzieżowy z parafii, gdzie proboszczem jest wieloletni kapelan aresztu, ks. Włodzimierz Cybuliński. Kuchnia aresztu przygotowała tradycyjne potrawy, na stołach była m.in. ryba, pierogi i barszcz.
Osoby, które mogły wziąć udział w wigilii, wskazał kapelan. Wybierał tych, którzy biorą czynny udział w praktykach religijnych. Ostatecznie listę zatwierdzała dyrekcja placówki. W spotkaniu nie mogli brać wziąć udziału, m.in. tymczasowo aresztowani (czyli osoby przed wyrokami), wspólnicy w przestępstwie oraz osoby sprawiające trudności wychowawcze. W uroczystości wziął też udział nowy kapelan prawosławny aresztu, ks. Adam Krysztopowicz.
W ocenie ks. Cybulińskiego, jest w areszcie grupa osób aktywnych religijnie. "Kapelan jest niezbędnym pracownikiem służby więziennej. Wiele osób przez modlitwę, rozmowę otrzymuje pokrzepienie. Bo tego, co osadzony powie duchownemu, nie powie strażnikowi czy wychowawcy" - dodał duchowny, który w areszcie pracował od 1990 roku, a teraz przechodzi na emeryturę.
Zwraca uwagę, że gdy trafiają do aresztu, tylko pojedyncze osoby są blisko religii. "Mało którzy byli związani z Cerkwią. Tu odnajdują Boga, wiarę i nadzieję" - dodał duchowny.
W Areszcie Śledczym w Białymstoku przebywa ok.650 osób. Nie ma statystyk dotyczących praktyk religijnych i wyznania.
W czwartek podobna wigilia prawosławna odbędzie się w Areszcie Śledczym w Hajnówce. Jak poinformował PAP oficer prasowy jednostki Artur Cyruk, weźmie w niej udział kilkunastu osadzonych. W AŚ w Hajnówce jest 220 osadzonych. Władze aresztu szacują, że prawosławnych jest ok. 30 osób.
Na chwilę obecną nie wiadomo, czy dokonano również aresztowań.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.