Dążenie do jedności chrześcijan ma na celu nie tylko przywrócenie komunii wiary. Ta jedność jest potrzebna również na służbie ludzkości. Widoczny w naszych czasach głód duchowy pokazuje jasno konieczność dawania wspólnego świadectwa.
Dotyczy to także przezwyciężenia różnic etycznych istniejących między chrześcijanami. Wskazuje na to w swym cotygodniowym felietonie watykański rzecznik prasowy, ks. Federico Lombardi.
„Widoczny w naszych czasach głód duchowy wymaga od nas wiarygodnej i wspólnej odpowiedzi, mimo istniejących trudności. Spotykając się z delegacją ekumeniczną z Finlandii Papież zauważył, że kwestie etyczne stały się ostatnio jednym z punktów spornych między chrześcijanami. Podkreślił też, że «trzeba, aby chrześcijanie doszli do głębszego porozumienia w kwestiach antropologicznych. Będzie to mogło z kolei pomóc społeczeństwu i politykom w podejmowaniu mądrych i słusznych decyzji dotyczących ważnych zagadnień w dziedzinie ludzkiego życia, rodziny i seksualności». Innymi słowy chodzi o jedność dla komunii w wierze i o jedność w służbie rozwoju ludzkości”.
Ks. Lombardi zauważa jednocześnie, że kierunek zaangażowaniu ekumenicznemu Kościoła Benedykt XVI nadaje m.in. przez zwołanie Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji i przez ogłoszenie Roku Wiary. „Zaangażowanie ekumeniczne należy do podstawowych misji Kościoła we współczesnym świecie i wpisane jest w główne kierunki obecnego pontyfikatu” – podkreśla watykański rzecznik.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
Podczas liturgii odczytano Przesłanie Soboru Biskupów z okazji 100-lecia autokefalii.