Patriarchat Moskiewski wspiera Putina

Patriarchat Moskiewski po raz kolejny przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Rosji wsparł Władymira Putina.

Na wczorajszym posiedzeniu państwowo-patriotycznego klubu partii „Jedna Rosja” przewodniczący synodalnego Wydziału Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem Patriarchatu Moskwy (WKKS) ks. protojeriej Wsiewołod Czaplin entuzjastycznie skomentował artykuł Putina opublikowany we wczorajszym wydaniu gazety „Wiedomosti”, w którym premier krytykuje m. in. korupcję, nietrafione pomysły gospodarcze i brak konkurencyjności.

Putin nie bierze udziału w przedwyborczych debatach telewizyjnych z kontrkandydatami do urzędu prezydenckiego, ponieważ jak to wyjaśnił w jednym z programów telewizyjnych jeden z jego zwolenników, obecny premier „posiada czterokrotną przewagę w prognozach przedwyborczych a bezpośrednia debata mogłaby przynieść dodatkowe punkty jego przeciwnikom”. Putin swój program wyborczy przedstawia w formie artykułów publikowanych w rosyjskich gazetach.

Mimo odżegnywania się przez Patriarchat Moskwy od popierania konkretnej osoby, czy siły politycznej oficjalny jego przedstawiciel ks. Czaplin zawsze bardzo pozytywnie komentuje publikacje obecnego premiera Federacji Rosyjskiej. Na przykład poparł Putina w jego planach walki z korupcją, co zresztą deklarują wszyscy kandydaci do fotela prezydenckiego.

Przedstawiciel PM zaznaczył, że korupcji winni są nie tylko urzędnicy, ale również osoby dające łapówki. Dotyczy to szczególnie przedstawicieli biznesu, dążących do osiągnięcia dobrej pozycji na rynku dzięki płatnemu poparciu urzędników aparatu podatkowego, organów ścigania, czy sądownictwa. Według sugestii premiera FR, na którą zwrócił uwagę ks. Czaplin, powinni oni raczej zabiegać o podwyższenie ekonomicznej efektywności swoich przedsiębiorstw. Putin obiecuje „oczyszczenie pola” dla przedstawicieli biznesu chcących zwyciężać w uczciwej konkurencji.

Ks. Czaplin zachwycił się słowami Putina w równej mierze obciążającego za korupcję urzędników państwowych jak i przedstawicieli biznesu, postulującego podjęcie kroków wobec jednych i drugich. Według Władymira Putina większość dochodów małych i dużych przedsiębiorstw ogólnonarodowych jak i tych o korzeniach „etnicznych” została ukształtowana dzięki niezgodnym z prawem decyzjom administracyjnym, dzielącym niejako strefy wpływów poszczególnych firm na terenie miast, czy regionów.

Ks. Czaplin wezwał do uświadomienia społeczeństwu korupcyjnej roli biznesu oraz do moralnej odnowy tego ostatniego, który winien wyrzec się swoich korupcyjnych związków z organami władzy. Przypomniał, że wcześniej przedstawiciele społeczeństwa w ramach obrad Powszechnego Rosyjskiego Soboru Ludowego postulowali obłożenie dużymi podatkami właścicieli drogich nieruchomości i wszystkie używki. Z zadowoleniem stwierdził, że wszystkie te postulaty Putin zamieścił w swoim artykule-programie przedwyborczym. Ks. Czaplin wyraził nadzieję, że zostaną one wcielone w życie jeszcze w tym roku.

«« | « | 1 | » | »»