Obradowała Komisja Dialogu między KEP a PRE

Tegoroczne obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, prace nad dokumentem w sprawie świętowania niedzieli jako dnia wolnego oraz refleksja nad problematyką relacji państwa z Kościołami - to główne tematy dzisiejszego posiedzenia Komisji ds. Dialogu Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Spotkanie odbyło się w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.

Poniżej publikujemy tekst komunikatu z obrad:


KOMUNIKAT

z obrad Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski

(12 marca 2012 r.)

W dniu 12 marca 2012 r. obradowała Komisja ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski (KEP) a Polską Radą Ekumeniczną (PRE). Spotkanie odbyło się w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie.

Ze strony KEP obradom współprzewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Ze strony PRE współprzewodniczył abp Jeremiasz (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny). W posiedzeniu uczestniczyli także: abp Abel (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny), bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP), bp Wiktor Wysoczański (Kościół Polskokatolicki w RP), bp Edward Puślecki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP), bp Andrzej Czaja (Kościół rzymskokatolicki), ks. Ireneusz Lukas (Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP) i ks. Sławomir Pawłowski SAC (Kościół rzymskokatolicki). W pierwszej części spotkania udział wziął Sekretarz Generalny Episkopatu Polski bp. Wojciech Polak, który naświetlił aktualny stan rozmów z Rządem.

Komisja omówiła sprawy związane ze styczniowym Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, do którego materiały pomocnicze przygotowane zostały przez grupę redakcyjną powołaną przez KEP i PRE. Reakcje dotyczące materiałów, jak i sam przebieg TMoJCh ocenione zostały bardzo pozytywnie. Dostrzeżono dobry wpływ Tygodnia na życie w poszczególnych parafiach. Mandat na przygotowanie materiałów na kolejny TMoJCh w roku 2013 otrzymali: bp dr Edward Puślecki z ramienia PRE oraz ks. dr Sławomir Pawłowski z Kościoła rzymskokatolickiego.

Komisja przyjęła projekt apelu Kościołów w Polsce o ochronę stworzenia.

Prace nad dokumentem w sprawie świętowania niedzieli są kontynuowane. Zakończenie redagowania przewidziano na jesień 2012 roku.

Na początku roku 2013 planowane jest spotkanie Konferencji Episkopatów Europy - KEK. Postanowiono zacieśnić współpracę w tym zakresie.

Współpraca duszpasterska na Euro 2012 jest popierana i planowana przez obie strony.

Komisja dokonała refleksji nad problematyką relacji Państwo Kościoły.

Kolejne posiedzenie Komisji zaplanowano na dzień 17 października 2012 r., o godz. 16.00 w siedzibie PRE.


Sekretarz Komisji Dialogu
Bp. Edward Puślecki KEM

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EKUMENIZM, KEP, PRE

Reklama

Reklama

Reklama