Pożegnanie biskupa-ekumenisty

W Kopenhadze odbyły się uroczystości pogrzebowe bp. Hansa Ludviga Martensena. Emerytowany ordynariusz stolicy Danii zmarł 13 marca w wieku 84 lat.

Był biskupem Kościoła w Danii w latach 1965-1995. Zasłynął z wielkiego znawstwa dzieła i życia Marcina Lutra, ceniony za to przez protestantów, ale także uniwersytety z Chicago, Bonn i Kopenhagi, które nadały mu tytuły doktora honoris causa.

Bp Martensen był wielkim ekumenistą, prowadził ożywiony dialog z Narodowym Kościołem Luterańskim w Danii. Był przy tym biskupem-pasterzem, który znał prawie wszystkie owce swojego niewielkiego Kościoła. Wierni katoliccy stanowią oficjalnie w Danii ok. 0,6 proc. populacji czyli ok. 40 tys. osób. Wielu z nich to emigranci, ale wciąż rośnie liczba rodowitych Duńczyków-katolików. Polacy stanowią obecnie jedną z najliczniejszych grup narodowościowych Kościoła obok m.in. Wietnamczyków, Filipińczyków i Irakijczyków.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.