Na czyją chwałę śpiewali w Hajnówce?

Sąd odwoławczy zajmie się pozwem o ochronę dóbr osobistych organizatora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", przeciw organizatorom Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W styczniu sąd pierwszej instancji oddalił powództwo.

Sąd Okręgowy w Białymstoku uznał wówczas, że Fundacja "Muzyka Cerkiewna", która złożyła powództwo przeciwko Stowarzyszeniu "Miłośników Muzyki Cerkiewnej" nie wykazała, by przysługiwało jej prawo do ochrony dóbr osobistych w postaci renomy i dorobku artystycznego festiwalu.

Okazało się jednak, że Fundacja "Muzyka Cerkiewna" złożyła apelację. Jak poinformował PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Białymstoku, sędzia Przemysław Wasilewski, w czwartek została przesłana do sądu odwoławczego - Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Spór, który trafił na sądową wokandę, dotyczy organizacji dwóch festiwali popularyzujących muzykę cerkiewną: jednego w Białymstoku, drugiego w Hajnówce. Przed laty impreza była jedna i nosiła nazwę: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka". Koncerty odbywały się w hajnowskim soborze św. Trójcy.

To właśnie festiwal o takiej nazwie organizuje obecnie Fundacja "Muzyka Cerkiewna", która złożyła pozew. Impreza powstała i związana był przez wiele lat z Hajnówką (Podlaskie), gdzie też od 1982 roku do 2002 roku odbywała się.

Wówczas doszło jednak do nieporozumień (każda ze stron przedstawia inne powody konfliktu), a zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa wycofał jej swoje błogosławieństwo. Jednocześnie wsparł powołanie w Hajnówce innej imprezy, pod nazwą: Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej.

Organizuje ją Stowarzyszenie "Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej". Odbywa się w maju, podobnie jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", przeniesiony ostatecznie do Białegostoku.

Spór sądowy dotyczy tego, że organizatorzy Hajnowskich Dni Muzyki Cerkiewnej uznają zachowanie ciągłości festiwalu i powołują się w swej działalności na jego dorobek. W ubiegłym roku oba festiwale świętowały 30-lecie istnienia.

W pozwie Fundacja "Muzyka Cerkiewna" domaga się nakazania pozwanemu zaniechania naruszania dóbr osobistych, poprzez zakazanie wykorzystania "dorobku artystycznego i organizacyjnego oraz renomy powoda związanej z organizacją Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej +Hajnówka+".

Chce też usunięcia ze strony internetowej drugiego festiwalu, informacji dotyczących historii powstania oraz wszelkich informacji związanych z "dorobkiem artystycznym, organizacyjnym oraz renomą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej +Hajnówka+".

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej odbędzie się w dniach 6-12 maja w Hajnówce. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" - w dniach 15-19 maja w Białymstoku. Oba mają honorowy patronat prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama