Wielki Piątek Kościołów wschodnich

Dzień Męki Pańskiej obchodzą dziś m.in. prawosławni i grekokatolicy.

Dziś m.in. prawosławni i grekokatolicy obchodzą Wielki Piątek. To dzień wspomnienia śmierci Chrystusa na krzyżu. W tym dniu w żadnej cerkwi nie jest sprawowana Liturgia eucharystyczna.

Po południu sprawowane jest nabożeństwo wieczorne, poświęcone pamięci śmierci i zdjęcia z krzyża Jezusa Chrystusa. W jego trakcie na środek świątyni wynoszony jest całun, zwany płaszczanicą. Wierni oddają pokłon i całują ikonę Chrystusa złożonego do grobu, której wizerunek znajduje się na całunie.

W Wielki Piątek obowiązuje szczególnie surowy post. Wszyscy powinni starać się powstrzymać od posiłków aż do wieczora, do oddania pokłonu całunowi z wizerunkiem Chrystusa.

Wieczorem lub w nocy sprawowane jest nabożeństwo, będące symbolicznym obrzędem pogrzebu Chrystusa. Jego częścią jest poemat złożony z krótkich tekstów, wychwalających zmarłego i złożonego do grobu Zbawiciela. Nabożeństwo to zwykle kończy procesja z całunem wokół świątyni, symbolizująca ostatnia posługę, jaką Józef z Nikodemem oddali Jezusowi, zdejmując Jego ciało z krzyża, owijając w całun i składając do grobu.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama