Wielkanoc w Rosji

Chrześcijanie stosujący kalendarz juliański obchodzili Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

W nocy centralnym uroczystościom Wielkanocnym w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela przewodniczył patriarcha Cyryl. Na liturgii obecni byli min. kończący swoją kadencję prezydent Dmitrij Miedwiediew oraz prezydent elekt Władimir Putin, przedstawiciele władz państwowych i stołecznych, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich oraz licznie reprezentowany korpus dyplomatyczny.

Przed rozpoczęciem liturgii transmitowanej przez drugi kanał telewizji rosyjskiej zwierzchnik rosyjskiego prawosławia zwrócił się do telewidzów i zebranych wiernych. Wezwał wszystkich, aby pozostawili przed bramą świątyni wszystkie przeżycia i uczucia raniące dusze i pojednali się ze sobą, żeby pomodlili się za tych, którzy „napełniali nas radością, ale i za wszystkich zasmucających nas”, wezwał do Zmartwychwstania od zła w życiu osobistym, mocą Zmartwychwstałego Chrystusa.

Uroczystości rozpoczęła modlitwa północna, po której patriarcha i wierni z zapalonymi od Świętego Ognia przywiezionego z Jerozolimy świeczkami przeszli w procesji wokół soboru katedralnego. Po modlitwie porannej patriarcha wraz z liczną asystą celebrował liturgię paschalną według rytu św. Jana Chryzostoma. Na zakończenie pozdrowił zebranych okrzykiem w języku starocerkiewnym Christos Waskriesieje – Chrystus Zmartwychwstał. W odpowiedzi wierni chórem zakrzyknęli Waistinu Waskriesieje – Prawdziwie Zmartwychwstał.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama