Prawosławny arcybiskup: Piotr Skarga to wyzwanie dla...

Naukowcy z Ukrainy, Litwy i Polski rozmawiali w Krakowie o dziele i spuściźnie księdza Piotra Skargi.

Organizatorzy dwudniowej konferencji „Rzecz o dziele Piotra Skargi SJ” starali się ukazać uniwersalność działalności wybitnego jezuity.

„Udało nam się pokazać Piotra Skargę wbrew wielu krzywdzącym uproszczeniom. Nasza konferencja pozwoliła samego Skargę i jego dzieło uwolnić od różnych stereotypów, to znaczy od naszych wyobrażeń, że Piotr Skarga był człowiekiem walczącym z reformacją, jak się go charakteryzuje w szkole – mówiła prof. Iwona Nowakowska-Kempna z Akademii Ignatianum. – Tymczasem Piotr Skarga pokazał się jako człowiek bardzo nowoczesny w swoim myśleniu. Człowiek, który był wierny wierze katolickiej, ale jednocześnie otwarty na dialog z prawosławiem, ponieważ widział tutaj wspólnotę dogmatów i w związku z tym był jednym z rzeczników Unii Brzeskiej”.

Piotr Skarga to wyzwanie dla poprawności politycznej – uważa z kolei arcybiskup Ihor Isichenko z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Jego zdaniem otwartość i „polityczna niepoprawność” ks. Piotra Skargi bywa czasem potrzebna w dialogu międzywyznaniowym, „ponieważ musimy mówić o swej tożsamości tak, jak to robił Piotr Skarga – natarczywie, agresywnie, ale szczerze”.

Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm rokiem Piotra Skargi. Konferencja „Rzecz o dziele Piotra Skargi SJ” była jednym z wydarzeń roku skargowskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.