Luteranie chcą częściowej niezależności

Kościół luterański w Norwegii zamierza uniezależnić się częściowo od państwa. Zadecydował o tym synod tej wspólnoty.

Wystąpił on do rządu o możliwość swobodnego mianowania biskupów. Do tej pory nominacje zwierzchników norweskich luteranów należały do kompetencji króla. Teraz decydowałby o tym sam Kościół, choć biskupi nadal pozostawaliby urzędnikami państwowymi. Reforma tych procedur wymaga zmiany konstytucji. Mogłoby to nastąpić jeszcze w tym miesiącu.

Wspólnota luterańska jest w Norwegii Kościołem państwowym. Należy do niej 86 procent Norwegów. Katolicy są tam znikomą mniejszością. Choć od 2005 r. ich liczba się podwoiła, głównie za sprawą Polaków, to stanowią oni zaledwie 2 proc. społeczeństwa.
 

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.