Uczcili Zesłanie Ducha Świętego w Krynoczce

W położonym w Puszczy Białowieskiej prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki (Podlaskie) zakończyły się we wtorek obchody Zesłania Ducha Świętego. To jedna z najważniejszych uroczystości w prawosławnym kalendarzu liturgicznym i główne święto w tym miejscu.

W obchodach wzięli udział wierni z całego regionu. Głównej liturgii przewodniczył bp siemiatycki Jerzy, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego.

Sanktuarium w Krynoczce jest znane z cudownego źródła. Podobnie jak ma to miejsce w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce k.Siemiatycz, wierni obmywali się wodą ze źródła znajdującego się w Krynoczce, potem wycierali się chusteczkami i zostawiali je na miejscu, by zostawić tam swoje problemy i choroby.

Wielu wiernych zabierało też wodę do domów, by podzielić się nią z tymi, którzy na uroczystość przyjechać nie mogli. Wierzą, że woda ma cudowne właściwości, pomaga w chorobach, a poświęcone nią domy i zabudowania ominą nieszczęścia.

Pierwsze wzmianki o cudownym źródle w Krynoczce pojawiły się jeszcze w średniowieczu. Według przekazów zatrzymali się tam mnisi kijowscy i odkryli niezwykłe, uzdrawiające właściwości wody.

Miejscowy kult cudownego źródła zaczął się jednak dopiero 160 lat temu. W 1848 roku powstała tam drewniana cerkiew pod wezwaniem Braci Męczenników Machebejskich. W okresie międzywojennym uroczystości w Krynoczce gromadziły rzesze wiernych i duchowieństwa.

W czasach PRL-u kult tego miejsca przygasł, zwłaszcza za sprawą ograniczeń administracyjnych korzystania ze źródła. Od lat 90. ubiegłego wieku zainteresowanie wiernych Krynoczką, zwłaszcza mieszkańców województwa podlaskiego, wciąż wzrasta.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama