Tusk grozi Kościołowi

Będziemy spokojnie kontynuowali tę reformatorską metodę wyprowadzenia finansowych relacji państwo - Kościół na prostą – zapowiedział dziś w Sejmie premier Donald Tusk. Posłowie odrzucili dziś w głosowaniach dwa projekty ustaw SLD i Ruchu Palikota w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego.

Szef rządu nie wykluczył, że „jeśli strona kościelna nie zaakceptuje propozycji rządowych, to Sejm będzie musiał rozstrzygnąć dylemat, czy finansowe relacje państwo - Kościół wymagają zmiany Konstytucji, zmiany zapisów konkordatowych, czy też rząd i parlament mogą forsować pewne rozwiązania bez pełnej akceptacji ze strony kościelnej”.

Premier Tusk wyjaśnił, że według obecnego prawa, zmiany związane z likwidacją Funduszu Kościelnego wymagają uzgadniania stanowisk z Episkopatem w ramach komisji rządowo-kościelnych. - Projekt jest gotowy, ale to nie jest projekt, z którego radykalna lewica chciałaby zrobić narzędzie ataku na Kościół. To nie jest zmiana, której celem byłoby osłabienie Kościoła – deklarował w Sejmie premier Tusk. Jego zdaniem, złożona przez rząd propozycja dotycząca możliwości przekazania odpisu podatkowego 0,3 proc. na Kościół jest interesująca i dlatego przekonuje stronę kościelną do tej propozycji.

- Dysponując większością, mamy prawo do forsowania takich projektów w parlamencie, które uczynią Kościół tak naprawdę niezależnym finansowo od państwa – podkreślił szef rządu. W jego ocenie, „także wielu wiernych i księży podziela opinię, że lepiej byłoby aby to wierni swoją decyzją utrzymywali Kościół, niż żeby pieniądze, które Kościół otrzymuje w ramach Funduszu Kościelnego, ich wysokość była dyktowana przez ministra finansów, premiera, rząd i parlament przy głosowaniu nad budżetem”.

Premier powiedział, że celem rządu jest "taka przebudowa systemu emerytalnego oraz finansowych relacji państwo - Kościół, aby przywrócić poczucie elementarnej przyzwoitości i transparencji w interesie państwa i Kościoła".

- Nie jest naszym zadaniem – mówił - utrudniać czy uniemożliwić utrzymanie tych wszystkich księży, zakonnic i zakonników, którzy zgodnie z dotychczasowym prawem nabyli uprawnienia emerytalne. Mamy obowiązek jako państwo zadbać o tych, którzy są dziś emerytami niezależnie od tego czy byli robotnikami, nauczycielami akademickimi czy księżmi – zapewniał premier i dlatego – jak stwierdził – „spokojna praca z Episkopatem przyniesie ten efekt, o jaki nam chodzi tzn. odłączenie tej niezdrowej, finansowej pępowiny państwa do Kościoła, z korzyścią dla Kościoła, dla wiernych i dla samego państwa”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...
 • Krzysiek
  16.06.2012 09:56
  "aby przywrócić poczucie elementarnej przyzwoitości i transparencji w interesie państwa i Kościoła".

  Chciałbym, jako człowiek mieszkający na tej ziemi wraz ze swoimi przodkami przynajmniej od 200 lat, aby przywrócono mi i mojej rodzinie poczucie elementarnej przyzwoitości i transparencji w interesie narodu, którego jestem członkiem i państwa.
  Pieniądze, które mi są zabierane w podstawowej części nie są przeznaczane na moje loklane potrzeby.

  W 1991 roku po zakończeniu totalitaryzmu państwowego, gdzie 100% podatków było zarządzane przez państwo, stwierdzono, że unormalnienie zasad funkcjonowania życia społecznego polega na zostawieniu 85% zabranych podatków w samorządach lokalnych a reszta zabiera państwo na swoje interesy.
  Po 21 latach od tej obietnicy państwa, że chce służyć narodowi ile zostało - 15% na samorządy i 85% na interesy państwa.
  Wartościowy jest czyn a nie deklaratywność.
 • mariola
  16.06.2012 12:56
  I bardzo dobrze za kosciol w Polsce trzeba sie wziasc. W kosciele katolickim licza sie tylko pieniadze nic innego Co powiedzial Jezus jak mu pokazali monete" oddajcie Bogu co sie nalezy Bogu a cesarzowi to co cesarzowi. Kazdy obywatel placi podatki a ksiadz nie bo to jest swieta krowa Wstyd mi za taki kosciol ktory nie ma nic wspolnego z nauka Jezusa Chrystusa!
 • Alojz
  17.06.2012 23:45
  Premier narodu ujął na pasku
  przypięty
  Mikrofon pozłacany, namaszczony, święty
  Jak obcęgi prawicą mocno go zacisnął,
  Wzdął policzki jak banie, gniewem się zachłysnął,
  Wzniósł oczy do góry, wciągnął w głąb pół brzucha
  i wygłosił kazanie jak niszczyć komucha!
  Kunszt krasomówczy którym w dawnych czasach słynął
  Jeszcze raz przed uszami słuchaczy rozwinął
  Dźwięczy głos potężny przez miasta, ulice
  Jako pneumatyczny młot na czarownice.
  Zadrżeli dziennikarze oraz politycy,
  Wszelkiej maści działacze oraz heretycy
  Ci co żyją beztrosko oraz niegodziwie
  I ci co swe troski co dzień topią w piwie.
  Tu przerwał by tchu nabrać! Wszystkim się zdawało,
  Ze to koniec pieprzenia, lecz mu było mało!
  Znów brzmi głos potężny że aż w uszach dzwoni
  Biada bezbożnicy, żydzi i masoni!
  Słowa potępienia dla tych co by chcieli
  Bez pardonu odłączyć Polskę do Brukseli,
  Bo im obca całkiem przyzwoitość wszelka
  Nam zamiast Brukseli potrzebna bumelka!
  Tu przerwał by tchu nabrać! Wszystkim się zdawało,
  Ze to koniec pieprzenia, lecz to jeszcze mało!
  Teraz atak na prasę przypuścił od razu
  Oraz inne środki masowego przekazu.
  Rydzyka środki wziął na pierwsze lanie,
  Wyłącz telewizor! Telewizja Trwam kłamie!
  Tylko jedno TVN z prawdą się nie mija!
  O ludzie kochani, to Ci komedyja!
  Tu przerwał by tchu nabrać! Wszystkim się zdawało,
  Ze to koniec pieprzenia, lecz to jeszcze mało!
  Wiele zła się pleni na świecie niestety
  Za mało sex szopów i supermarkety!
  Zadrżeli grzesznicy i wszelkie niecnoty.
  Kazanie powtarzają inne wibromłoty
  Jak każe średniowieczna prastara tradycja
  Do łask znowu wraca Tuska inkwizycja!
 • naprzod
  20.06.2012 17:46
  Tusk bedzie zwalczal Kosciol wszelkimi metodami, ma wiekszosc w Sejmie, ma swoich ludzi na stolkach a na koniec drugiej kadencji cala administracja bedzie obsadzona jak za czasow PZPRu. Wiec nalezy propagowac Radio Maryja i Tv Trwam zanim zniknie z anteny analogowej a na cyfrowa się nie dostanie. Tusk wie ze z TV Trwam wyborów nie wygra. Należy wiec promować internetowy odbiór nawet przez starszych ludzi którzy nie maja wiedzy na temat Internet Explorer, Mozilla, Adobe Flash... Jakość coraz lepsza, metody blokowania tez coraz trudniejsze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.