Rosyjski Kościół Prawosławny dla Greków

Rosyjski Kościół Prawosławny przekazał niemal 518 tys. euro Kościołowi prawosławnemu w Grecji.

Pieniądze zbierano od lutego br., aby pomóc w zakupie żywności dla tych Greków, którzy stracili pracę i pozostali bez środków do życia.

Według najnowszych danych bezrobocie w Grecji osiągnęło 22,6 proc. Znacznie wyższy wskaźnik (50,8 proc.) zanotowano wśród ludzi młodych do 24. roku życia. W ramach programu oszczędnościowego rząd ogranicza wydatki na cele społeczne i wprowadzając nowe podatki. Np. bezrobotny musi wpłacić do państwowej kasy 300 euro, a bezrobotny będący właścicielem domu - 620 euro.

W tej sytuacji prawosławny Kościół Grecji zainicjował ogólnokrajową kampanię zbierania funduszy na pomoc potrzebującym. Tylko diecezja ateńska wydaje za darmo około 10 tys. porcji żywności, wartych 95 centów każda. Kiedyś na posiłki przychodzili głównie imigranci z Afryki i Azji, obecnie 60 proc. chętnych to Grecy, najczęściej samotni emeryci.

Rosyjski Kościół Prawosławny zaczął zbierać pieniądze dla głodujących Greków 21 lutego. Kampanię koordynował Wydział ds. Kościelnej Dobroczynności i Służby Społecznej Patriarchatu Moskiewskiego. Pieniądze przekazano już na konto Kościoła Grecji. W dołączonym liście zaznaczono, że fundusze są przeznaczone na zakup żywności.

«« | « | 1 | » | »»